Sosyal politikaların mekânsal yansımaları Konya örneği
Konya model on environmental reflections of social policies
- Tez No: 391786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN PINAR ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yerel yönetimler eğitim, sağlık, konut gibi temel sosyal politikaların mahalli düzeyde sağlanmasında ve kendi birimlerindeki vatandaşların refahının bizzat kendi faaliyetleri ile artırılmasında etkin bir kurum olarak görev almaktadırlar. Yerel yönetimler geleneksel belediye faaliyetleri dışında, artan nüfus ve çeşitlenen ihtiyaçlarla beraber artık sosyal politika alanında ihtiyaç ve taleplere de cevap vermektedir. Bu çalışmada yerel yönetimlerin sosyal politika hizmetlerinin sağlanmasındaki rol ve etkinliği gelişmiş ülke uygulamaları incelenmiştir. Konya Büyükşehir Belediyesi meclis çalışmalarında alınmış olan sosyal politikaların mekânsal yansımaları da incelenmiştir. Böylelikle etkinlik – demokratiklik eksenlerinin kent politikasını nasıl etkilediği de araştırılmıştır. Sosyal politika fonksiyonlarının ele alındığı çalışmamızın birinci bölümünde, sosyal politika ve yerel yönetim kavramlarının teorik çerçevesi incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise sosyal politika ve mekân ilişkisine bakış incelenmiştir. Bu bölümde sosyal politikanın gelişmesinde ve uygulanmasında görev alan kurumlardan bahsedilmiş olup, çağdaş belediyecilik anlayışının ve gelişmiş ülkelerde bu anlayışa uygun uygulama örnekleri dile getirilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümü ve son bölümünde Konya Büyükşehir Belediyesi'nin son 5 yılda sosyal belediyecilik alanında gerçekleştirdiği kurumsal uygulamalar ele alınıp meclis kararlarının mekândaki yansımaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Local governments, provide social policies such as education, health and construction on local level and ensure raise level of welfare of their own citizens by their own activities. As a result in increasing population and requirements being varied, local governments meet the demands on social policies, as well as municipal works This work reflects role and efficiency of providing social policy services of local governments of developed countries. Also, practices of social policies of Konya Metropolitan Municipality Council decisions has been reviewed. Thus, how being efficient and democratic axis effected urban policy has been researched. On the first part of our work which social policy functions examined, social policy and local government's concepts researched in theory. On the second part of our work, relation between place and social policy view has been researched. Also in this part, institutions in charge to develop and implement social policies as well as modern municipal view and practices match this view, mentioned On the third and the last part, practices and implementations of Konya Metropolitan Municipality on social policies and reflections of decisions of Municipal Council examined.