Kentsel yaşam kalitesi ve kent kimliği bağlamında İstanbul'daki yenileme uygulamaları üzerine bir değerlendirme; Sulukule örneği
In the context of urban quality of life and urban identity, urban renewal practices in Istanbul: Sulukule case
- Tez No: 391787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN PINAR ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Ülkemizde yeni yeni gündeme gelen yaşam kalitesi kavramı özellikle kentsel yenileme alanları olmak üzere birçok planlama çalışmasına konu olmuştur. Özellikle bu kavram kentsel yenileme çalışmalarında açık bir şekilde, önemli bir çalışma konusudur. Fakat bu planlar ciddi bir şekilde incelendiğinde, kentsel yaşam kalitesi konusunda üretilen öngörülerin sadece fiziksel çevreye kısıtlandığı görülmektedir. İlaveten kentsel yaşam kalitesinin bileşenleri, özellikle sosyal yapı ve diğer bazı bileşenler, ya göz ardı edilmiş veya da bu bileşenler için uygun politikalar üretilmemiştir. Bu çalışma; kentsel yaşam kalitesi olgusuna yönelik bir şehrin kimliğini etkileyen bütün fiziksel, sosyal ve çevresel yapıları ele alarak, yeni bir yaklaşım ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu bağlamda, Neslişah ve Hatice Sultan mahalleleri analiz edilmiş ve kentsel dönüşüm projelerinin bu mahallerin kentsel yaşam kalitesini ve kimliğini ne şekilde etkilediği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In our country, the urban quality of life concept has become popular lately. In most of the urban planning studies, in particular, related to urban renewal ones, it is obvious that this concept is one of the main concern to deal with. Yet when those plans are analyzed thoroughly it could be seen that the increasing the urban quality of life projections are just limited to physical environment. In addition; urban quality of life components, in particular, related to social structure, some other ones, are ignored or for them there is no adaptable expedients. This study aims to project a new type of approach to urban quality of life phenomenon which affected the city identity's formation deeply, by discussing all, physical, social and environmental structures together. In this context, Neslisah and Sultan neighborhoods are analyzed in order to present how the urban renewal projects have impacted their urban quality of life and identities.