Tarihi kent merkezlerinde yenileme - Eyüp örneği
Renovation in historical city centers – Eyüp case
  1. Tez No: 391795
  2. Yazar: ZEYNEP ÇÖKELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN PINAR ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Tarihi Kent Merkezleri, farklı medeniyetlerin görkemli dönemlerine tanık olmuş ve büyümeye, gelişmeye hatta çöküşlerine dair izlerini taşımışlardır. Günümüzde birçok kent merkezini sağlıklılaştırmak, yenilemek ve turizm eksenli canlandırılmasını sağlamak amacıyla çalışmalar yapıldığı görülmektedir. Yerel yönetimlerin bu yenileme akımıyla, geçmişten günümüze ışık tutan mimariler, el işçilikleriyle ünlü çeşmeler, manevi büyüklerin ebedi ziyaretgâhları yarınlara tarihi dokularıyla ulaştırılması hedef alınmıştır. Tez çalışmasında, Eyüp İlçesi örneği üzerinden Kudüsü, Medine ve Mekke'den sonra İslam âleminin en önemli dini merkezlerinden biri olarak bilinen Eyüp Sultan Tarihi Kent Merkezi'nin yenileme süreci ele alınmaktadır. Tez kapsamında, camii, meydan düzenlemeleri, arastası, yayalaştırma uygulamaları, bina yenilemeleri, turizm eksenli çalışmalar incelenmiştir. Çalışmada, koruma odaklı, planlı bir kentsel yenileşmenin sosyal, ekonomik ve fiziksel açıdan gerekliliği üzerinde durulmakta, Eyüp tarihi kent merkezine özgü, kimlikli bir kentsel yenileme yaklaşımının çerçevesi çizilmektedir.
Özet (Çeviri)
Historical City Centers are witnesses of magnificent periods of various civilizations and bear traces of their expansion, development and even downfall. Nowadays there are several projects carried out in order to sanitize, renovate city centers and achieve tourism-centric revitalization. With this renovation movement, local governments aim to carry architectural structures, fountains famous with the craftsmanship, eternal abodes of spiritual elders to the future. In my thesis, the renovation process of Eyüp Sultan Historical City Center, considered as one of the most important religious centers of Islamic world after Mecca, Medina and Jerusalem, has been elaborated on. Within the scope of the thesis, arrangement of mosque and the center, Ottoman bazaar, pedestrianization, building renovation, tourism related work have been examined. In the thesis, social, economic and physical necessity of planned urban renovation with a preservation focus is stressed and the framework for an urban renovation with a unique identity characteristic to Eyüp historical center is set.