İstanbul metropolitan alanında kışla mücadele yönetimi ve ihaleli personel alımından kaynaklanan sorunlara çözüm önerisi
Winter maintenance in Istanbul metropolitan area anda a soultion proposal for the problems caused from purchasing the personnel by tender
- Tez No: 391794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRMA TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Trafik, Ulaşım, Engineering Sciences, Traffic, Transportation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kışla mücadele yönetimi, özellikle metropol olarak isimlendirilen büyük şehirlerde çok önemli bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişiler, araçlar, güzergahlar, malzemeler, ölçümler, tahminler gibi pek çok ayrı ayağı bulunan bu mücadelenin kış şartlarında değil, tüm yıl boyunca yapılması gerektiği, konu ile ilgili kişilerin birleştiği bir ortak noktadır. Bu tez çalışmasında, üzerinde yaşadığımız ve nüfusu, araç sayısı, trafik yoğunluğu, sahip olduğu ulusal ve uluslararası çeşitli özellikleri ile, dünyanın sayılı metropolleri arasında gösterilen İSTANBUL metropolünde kışla mücadele yönetimi ele alınmıştır. Kışla mücadele yukarıda da bahsedildiği gibi oldukça geniş bir konudur ve bir yüksek lisans tez çalışmasında tamamından bahsedilmesi pek de olası değildir. Bu açıdan, bu tez çalışmasında, kışla mücadelenin bir kısmı olan ihaleli araç ve personel alımı konusu üzerinde durulmuş ve bu konudan dolayı ortaya çıkan sorunlara bir çözüm önerisi getirilmeye çalışılmıştır. Bu tez çalışmasında ele alınan konuyu aydınlatıcı olacak şekilde çeşitli teorik bilgiler verilmiş ayrıca ihaleli araç ve personel alımı ile ilgili bir anket gerçekleştirilerek kişilerin konu ile ilgili görüşlerine yer verilmiştir. Bu anket uygulaması sayesinde oluşan sorunlar ortaya çıkarılmış ve bu sorunlara bir çözüm önerileri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Winter maintenance concept confront as an important concept in especially the important and big cities that calls metropolis. It is a common opinion for many people that winter maintenance must be done not in only winter conditions but during whole of the year. Winter maintenance has many branches like people, vehicles, routes, materials, measurements and estimations. In this thesis study, winter maintenance İSTANBUL which is accepted as the most important metropolis with the properties of population, vehicle quantity and national and international properties is investigated. Winter maintenance is a very wide area as mentioned above and in one master thesis, all the subjects cannot be explained. So, it is chosen the problems in purchasing personnel with tender as the main subject of this thesis and it was tried to find a solution proposal to the problems. In this thesis study, first of all, some theoretical information is given about the handled subject and a poll about the personnel by tender is made. With this poll, it was tried to be understood the problems and found solutions to them.