Bitümlü sıcak karışımların (BSK) şartname sınır değerleri arasında kalan üretim hatalarının karışım performansına etkisi
The production errors between hot bitumen mixtures(HBM) and specification boundary values which affects on mixture performance
- Tez No: 391796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sıcak asfalt karışımları agrega ve bağlayıcının sabit tesislerde karıştırılması ile oluşturulmaktadır. Karışım performansı, agreganın tipi, gradasyonu, bağlayıcı tipi ve miktarı gibi parametrelere bağlı olarak değişmektedir. Bu parametrelerin değişmesiyle beraber karışımın performansı değişmektedir. Bu çalışmada karışıma giren agrega ve bağlayıcının gerek gradasyon gerekse miktar olarak şartnamenin öngördüğü sınır değerler arasında değişmesiyle performansın değişimi arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu amaçla hazırlanan karışımlara Marshall Stabilitesi, Dolaylı Çekme Mukavemeti deneyleri uygulanmış ve ayrıca hazırlanan numuneler koşullandırılarak, koşullandırma sonrasında numunelere aynı deneyler tekrar uygulanmıştır. Bundan amaç karışımın şartname sınır değerlerinin değişiminin koşullandırma sonrasındaki durumunu ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla, 78 adet Marshall Numunesi hazırlanmıştır. Çalışma neticesinde, gradasyonun ve bitüm muhtevasının değişimiyle karışım özelliklerinin de değişimlerin olduğu gözlenmiştir. Söz konusu değişimlerin şartnamenin istemiş olduğu stabilite değerinin üzerinde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hot asphalt mixtures are produced by mixing with aggregate and binder at fixed plants Mixture performance can change by the parameters which depends on aggregate type, gradation, type of binder and amount By changing these parameters, the performance of the mixture changes In this article, the relation between agregate and binder is surveyed which are changed the gradation and amount by the specification provide between limit quantities occures performance change For this purpose to the prepared mixtures which were applied Marshall stability, indirect tensile strength test and also samples were conditioned for re-applied the same experiments The aim of this is finding out the condition of the mixture of changes in specification limits is to reveal the state during conditioning For this purpose, 78 marshall samples are prepared Based on the results, by changing the gradation and bitumen content of the mixture has been observed that variations in properties The result of such changes, it was found out that higher than the stability value which the specification needs.