Investigation of smart polymers and their applications as biomaterials
Akıllı polimerlerin ve biyomateryal uygulamalarının incelenmesi
  1. Tez No: 391841
  2. Yazar: GÖZDE AKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Uyarı duyarlı polimerler biyomedikal ve biyomühendislik alanlarında, terapötik ajanların iletimi, yapay doku iskeleleri, hücre kültür destekleri, biyo-ayırma cihazları, biyosensörler gibi çok sayıda yenilikçi uygulamaya temel oluşturmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında pek çok uyarı tipi içerisinde uygulama ve kontrol etkinliği göz önünde bulundurularak ağırlıklı olarak ısı ve pH duyarlı mekanizmalar araştırılmıştır. Akıllı polimerlerin (uyarıya duyarlı) biyomedikal ve biyomühendislik alanlarındaki uygulamaları incelenmiştir. Sıcaklık ve pH duyarlı polimer sistemleri detaylı olarak incelenmiş olup, farklı uyarı bazlı (iyon derişimi, biyomoleküller) polimer sistemleri de değerlendirilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, uyarı duyarlı polimer tepki mekanizmaları açıklanmış ve polimer sistemleri tepki mekanizmalarına göre sınıflandırılmıştır. Sıcaklık ve pH duyarlı polimer sistemlerinin güncel ve önem arz eden uygulamaları incelenmiş ve yorumlanmıştır. İkinci bölümde ise, yeni polimer sistemlerinin dizaynı için önem arz eden, uyaranlara duyarlı polimerlerin fiziksel formları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Stimuli sensitive polymers can provide a variety of applications for the biomedical and bioengineering fields, such as delivery systems of therapeutic agents, tissue engineering scaffolds, cell culture supports, bioseparation devices, sensors or actuators systems. Temperature and pH sensitive mechanisms have been considerably investigated because they are relatively convenient and effective stimuli in many applications. This thesis was focused on the biomedical and bio-related applications of smart polymers. Temperature and pH sensitive polymer systems are investigated in detail. The other stimuli based sensitive polymers were also assessed. In the first part of the study, different types of stimuli sensitive polymers were described and classified. Novel and prominent applications were investigated and interpreted. In the second part, physical forms of stimuli sensitive polymers were elucidated, which is critical to design new approaches. Also, classification of stimuli sensitive polymers were described by their mechanism of response to stimuli.