Türk sinema afişlerinin tasarım ilkeleri açısından incelenmesi: Yeşilçam dönemi
The analyses of Turkish movie posters in terms of design principles: The era of Yeşilçam
- Tez No: 391888
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ABDULGANİ ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırma, Türk sinemasına ait 100 afişin, tasarım ilkeleri açısından incelenmesini içermektedir. Afiş tasarımı geniş bir yelpazeyi kapsadığı için bu çalışma Yeşilçam Dönemine ait 100 film afişi ile sınırlandırılmıştır. Araştırmanın bütünlüğünü oluşturması açısından görsel yapı ve içerik unsurları yönünden de değerlendirmelere yer verilmiştir. Bu araştırmanın sonucunda elde edilen bulgular ve yapılan analizler sonucunda ulaşılan sonuçlar şunlardır: İmgesel yapıdaki teknik açısından incelenen afişlerde incelenen dönemin başında illüstrasyon tekniğinin yoğunlukta olduğu, ortasında doğru karma tekniğe yönelindiği dönemin sonuna doğru ise fotoğraf tekniğinin kullanıldığı afişlerin yoğunlaştığı tespit edilmiştir.göstermektedir. İncelenen afişlerde ilkelerden sağlanma düzeyi en yüksek vurgu olurken, en düşük ilke ise zıtlıktır. Görsel yapı ve içerik unsurları bakımından da incelen afişlerde içerik unsurlarının gücünün en yüksek mesaj imge bütünlüğü olurken en zayıf unsur ise cinsellik vurgusu olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study includes the analyses of 100 posters belonging to Turkish cinema in terms of design principles. As poster design covers for a wide spectrum, this study was limited to 100 movie posters belonging to the era of Yeşilçam. Some evaluations of visual structure and content factors were also included in order to form the integrity of this study. The findings and results obtained at the end of this study are as follows:It was found out that illustration method was mostly used in the beginning of the studied era in the studied posters in terms of technique in imaginative structure; a mixed method was inclined towards the middle of the era and the posters in which the photography method was used became popular towards the end of this era. When posters were analyzed with regard to the gender of leading actor, it was determined that posters on which both leading man and the leading lady were involved were more striking because of the wide spectrum of subjects treated during the era.The result obtained with regard to graphic design principles differed in terms of each one of the principles. In the studied posters the level of providing the principles was the highest emphasis; the lowest principle was the contrast.