Mithat Şakir Altan (Hayatı, şahsiyeti, fikirleri)
Mithat Şakir Altan (His lifes, personality, i̇deas)
- Tez No: 391889
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bibliyografya, Tarih, Bibliography, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Türkiye Cumhuriyet'i tarihinde bir milletin yeniden doğuşuna ve bambaşka bir kimliğe bürünmesine hizmet etmiş pek çok önemli şahsiyetler vardır. M. Şakir bu şahsiyetler arasında belki de en kenarda kalmış, unutulmuş kişilerden birisidir. Oysaki O; 1901 yılında Osmanlı Konya'sında dünyaya gelmiş, milli mücadelenin en sadık ve hizmetkâr neferlerinden olmuştur. 1917 yılında henüz 16 yaşında iken Türk Sözü gazetesinde Konya halkına milliyetçiliği, ahlakı, vatan sevgisini, milli bir tarihin ve iktisadın önemini anlatmıştır. Cumhuriyet'i Türk milletine en uygun rejim olarak görmüş, Atatürk ilke ve inkılaplarını sonuna kadar desteklemiş, milletin eğitim sorunu ile bir öğretmen olarak yakından ilgilenmiştir. Bu çalışmada; XX. Yüzyılın Konya'sında düşünce ve siyaset adamı olarak yaşamış M. Şakir'in hayatı, şahsiyeti ve eserleri başlığı altında; doğumu, ailesi, tahsil hayatı, mesleki hayatı, siyasi hayatı, Konya'ya hizmetleri, Türk Ocaklarındaki faaliyetleri, Halkevi başkanlığı dönemi faaliyetleri, kişiliği, eserleri, M. Şakir bibliyografyası, fikirleri kaynaklar ışığında ayrıntılı bir şekilde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many important personalities have served there birth of a nation and to creat a utterly different identity in the history of Republic of Turkey. M. Şakir is probablyone of the most forgotten an dignored person among this important personalities. However, he was born in 1901 in Ottomon's Konya and has becomeone of the most faithful soldier and servant of the national struggle. In 1917, when he was only 16 years old, he told Konya people the importance of natioanlism, morality, patriotism, national history and economics on Turk Sozu newspaper. He considered republic as the most appropriate regime for the Turkish nation, suportted Ataturk'sprinciples and revolution stil the last and concerned the nation's education problems as a teacher. In this study, intellectual and politician who lived in 20 thcentruy's Konya, M. Şakir's life, personality and under his workings, his birth, family, educational background, career, political life, services for Konya, activities in Turkish Club, activities during his presidential of People's House, personage, works, M. Şakir bibliography, thoughts has been analysed in details in consideration of sources.