Yeşilçam sineması dönemi afişlerinde erkek imgesinin kullanımı ve göstergebilimsel açıdan incelenmesi
Usage of male image in posters of the yesilcam cinema period and its analyzing through semiotic perspective
- Tez No: 664911
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Sinema afişleri, temsil ettiğin filmin pazarlanmasını ve tanıtılmasını sağlayan önemli bir iletişim aracıdır. Bu bakımdan Türk Sinemasının önemli bir dönemini kapsayan Yeşilçam Sinema afişlerinde kullanılan göstergeleri ve temsilleri de hem kültürel hem de grafik tasarım ilişkisi çerçevesinde değerlendirmek mümkündür. Araştırmanın kapsamı da döneme ait sinema afişlerinde kullanılan erkek temsillerini ve de ilişkili materyalleri bu açıdan analiz etmektir. Yeşilçam Sinemasında kullanılan bu imgeler, bir anlamda toplumun da göstergesidir. Araştırma, göstergebilim ve de grafik tasarım ilkeleri çerçevesinden gelen bir sınırlılıkla Yeşilçam Sinema Dönemi afişlerinde kullanılan erkek imgesini ve de bu görsellerin filmlerdeki temsilleri ile uyumunu incelemektedir. Bu bakımdan dönem içinde ön plana çıkan belli başlı başrol erkek oyuncular (jönler) tarafından canlandırılan ve de toplum hafızasına etki eden karakterlerin yansıtılma niteliğini, ilgili filmlerin afişleri üzerinden de değerlendirmek mümkündür. Araştırma için literatür ve çevrimiçi kaynaklardan yararlanılması yönünden yorumlamalar yapılmıştır. Bu yorumlamalar, göstergebilim ve de grafik tasarım ilkeleri çerçevesinde analiz edilen jön nitelikli eril temsillerin odağından aynı zamanda dönemin sosyal ve kültürel yansımalarını da içermektedir. Bahsedilen sosyal ve kültürel yansımaları ise geleneksel anlayışın ve de dönemin siyasi atmosferinin açsından da değerlendirmek mümkündür. Neticede hem bir grafik tasarım ürünü olarak hem de Yeşilçam Sinemasının filmlerine bir ön izleme işlevinde olan bu afişlerin iletişimsel etkisini, geleneksel anlayıştan kaynaklanan ataerkillik odağı ile birlikte, aynı zamanda dönem içinde gerçekleşen önemli siyasi ve toplumsal olayların seyircisine yansıtılan özelliğiyle de ele almak mümkündür.
Özet (Çeviri)
Cinema posters are an important communication tool that enables the marketing and promotion of the movie you represent. In this respect, it is possible to evaluate the indicators and representations used in Yeşilçam Cinema posters, which cover an important period of Turkish Cinema, within the framework of both cultural and graphic design relationship. The scope of the research is to analyze the male representations and related materials used in the cinema posters of the period from this perspective. These images used in Yeşilçam Cinema are, in a sense, an indicator of society. The research examines the male image used in the posters of the Yeşilçam Cinema Period, with a limitation arising from the principles of semiotics and graphic design, as well as the compatibility of these visuals with their representations in films. In this respect, it is possible to evaluate the reflection quality of the characters played by the prominent male actors (star actors) who came to the fore during the period and influenced the memory of the society through the posters of the relevant films. Interpretations were made in terms of using literature and online resources for the research. These interpretations also include the social and cultural reflections of the period from the focus of star male representations analyzed within the framework of the principles of semiotics and graphic design. It is possible to evaluate the mentioned social and cultural reflections in terms of the traditional understanding and the political atmosphere of the period. As a result, it is possible to examine the communicative effect of these posters, which are both a graphic design product and a preview of the films of Yeşilçam Cinema, with the patriarchy focus arising from the traditional understanding, as well as the feature reflected to the audience of the important political and social events that took place during the period.