Bazı çekirdeklerde fotonükleer reaksiyon tesir kesitlerinin teorik incelenmesi
Theoretical Investigation of Some Nuclei Photonuclear Reaction Cross Sections
  1. Tez No: 391924
  2. Yazar: NURDAN KARPUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER AKKURT, DOÇ. DR. BETÜL MAVİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Fotonükleer reaksiyon verileri, temel araştırmalar için olduğu kadar uygulamalı araştırmalar için de önemlidir. Hızlandırıcı teknolojileri günümüzde en önemli teknolojilerin başında sayılabilir. Bu anlamda Türkiye'de ilk defa kurulması planlanan Türk Hızlandırıcı Merkezi projesiyle hayata geçirilecek olan ilk tesis TARLA (Turkish Accelerator and Radiation Laboratory at Ankara) Türkiye'nin ilk radyasyon ışınım kaynağı olması bakımından önemlidir. Bu tesiste çeşitli nükleer fizik araştırmaları için bremsstrahlung fotonlarının üretildiği ve fotonükleer reaksiyonlarının gerçekleşeceği bremsstrahlung deney istasyonu kurulacaktır. Bu çalışma, bremsstrahlung deney istasyonunda gerçekleştirilebilecek olan fotonükleer reaksiyon tesir kesitlerinin teorik hesaplamalarını içermektedir. Hesaplamalarda TALYS 1.2 nükleer kod programı kullanılmıştır. Gelen foton enerjisine bağlı olarak farklı kütle numaralı çekirdekler (12C, 16O ve 90Zr) için (γ,n), (γ,p), (γ,np) fotonükleer reaksiyon tesir kesitleri ve foton enerjisinin fonksiyonu olarak farklı enerji ve farklı açı değerlerinde (γ,n) ve (γ,p) fotonükleer reaksiyon çift diferansiyel tesir kesitleri hesaplanmıştır. Hesaplanan tesir kesiti verileri ile literatürdeki deneysel ve değerlendirilmiş tesir kesiti verileri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Photonuclear reaction data, as well as for basic research applied research is also important to. At the beginning of today's most important technologies include accelerator technologies. In this sense, TARLA (Turkish Accelerator and Radiation Laboratory at Ankara), which is the first facility to be implemented in the Project of Turkish Accelerator Center, is very important in terms of being the first radiation source of Turkey. In this facility, there will be established bremsstrahlung facility produced photons for various nuclear physics research and photonuclear reactions research. This study, contains the theoretical calculations of the photonuclear reaction cross sections which take place in the bremsstrahlung experiment facility. Nuclear code TALYS 1.2 program was used in the calculations. Depending on the incoming photon energy, for different mass number nuclei (12C, 16O and 90Zr) (γ,n), (γ,p), (γ,np) photonuclear cross sections and as a function of incoming photon energy for different angles and energies (γ,n) and (γ,p) photonuclear reaction double differential cross sections were calculated. The calculated cross sections data were compared with both the experimental data of cross sections and the evaluated cross sections in literature.