Foton radyoterapi odasında nötron sızıntı ölçümleri ve modellenmesi
Neutron measurements and modelling of leaks i̇n photon radiation therapy's room
- Tez No: 391925
- Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER AKKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez çalışmasında foton radyoterapi odasında nötron sızıntı ölçümleri ve modellenmesi işlemini gerçekleştirdik. Foton radyoterapi kanser tedavisinde kullanılan en önemli yöntemlerin birisidir. Çok sık kullanılan bu yöntem için radyoterapi ünitelerindeki nötron sızıntılarının tespiti önem kazanmaktadır. Bu nedenle 18 MV LINAC hızlandırıcıda değişik dozlardaki ışınlamalar için nötron dozu ölçümü ve elde edilen doz ölçümlerinin teorik hesaplamalarla karşılaştırılması çalışmalarını gerçekleştirdik. Çalışmada kullanılan model, metodlar kullanılarak ve geliştirilerek rutin klinik tedavi işlemlerinde doz değerlerinin tahminleri yapılabilir hale getirmiştir. Ayrıca modelleme için kullanılan Monte Carlo metodu ile radyoterapi cihazları için yeni modellerin tasarlanması gerçekleşebilmektedir. Yapmış olduğumuz çalışmada 18 MV de oluşan doz değerleri için farklı noktalarda ölçümler alınmış ve rutinde de kullanılan ve de deneysel ölçümleri de almış olduğumuz medikal linac cihazı modelleme işleminde cihazında geometrisinden yararlanılmıştır. Bu nedenle yapılan bu çalışma ile ortaya konmuş olan bu durum radyoterapide çalışan hekim ve uzmanlara yararlı olabilecek bir çalışmadır. Yapmış olduğumuz bu çalışmanın diğer bir önemli kısmı ise Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastesi Radyoterapi Kliniğinde gerçekleşen ilk tez çalışması olmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the neutron-photon radiation leakage measurements and its modeling process in the neutron-photon room were performed. Photon radiation therapy is one of the most important methods used to treat cancer. Therefore, radiotherapy unit for this commonly used method is gaining importance in the determination of the neutron leakage. For this reason, in 18 MV LINAC accelerator neutron dose measurements for different irradiation doses and were done and compared with theoretical calculations of the work. There were the different methods used and the estimates of dose values improved in whole routine clinical treatment through the procedures applied within the model used in this study. In addition, the Monte Carlo method was used for modeling and designing new models for radiotherapy devices to be realized. The study has been implemented taking 18 MV dose values for the different points measured and routinely used. Also, the experimental measurements have also been taken from medical linac device for the geometry modeling process. As a result, this study and experiments that were performed has a great value for the radiotherapy specialists and physicians working in the field examined. Finally, it is very significant to mention that this is the first thesis in Süleyman Demirel University Faculty of Medicine, Hospital Clinic of Radiotherapy of this kind.