Alkali ve toprak alkali bazı elementlerin fotonötron reaksiyonları (g,n), ((g,n)+(g,n+p)) ve (g,abs) tesir kesitlerinin teorik olarak hesaplanması
Theoretical calculation of photoneutron reactions cross sections ((g,n), ((g,n)+(g,n+p)) and (g,abs)) for some alkali and alkaline earth elements
- Tez No: 294864
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI SARPÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Fotonükleer reaksiyon verileri, temel ve uygulamalı araştırmalar için çok önemlidir. Radyasyon koruma malzemesi tasarımları, radyasyon aktarım analizleri, aktivasyon analizleri, astrofiziksel nükleosentez, koruma ve denetim teknolojileri, radyoterapide insan vücudunda emilmiş radyasyon miktarı hesaplamaları, ultra relativistik enerjilerde ağır-iyon ayrışma araştırmalarında ışın demeti izleme, radyoaktif iyon ışın demeti ya da nötron üretimi, atık dönüşümü ve nükleer malzemenin tespiti gibi bir çok araştırmadan bahsedilebilir. Fakat çeşitli laboratuvarlarda ölçülmüş fotonükleer tesir kesitlerinin büyüklükleri ve biçimleri arasında uyumsuzlıklar vardır (CEA (Saclay), LLNL (Livermore) v.b). Bu uyumsuzluklar, verinin doğruluğunu ve güvenirliliğini azaltır. Uluslararası veri tabanında (EXFOR), çeşitli türden veri sistematik olarak verilmiştir.Bu çalışma 0 ? 200 MeV enerjili fotonlarla uyarılmış 7Li, 9Be, 23Na, 24, 25, 26Mg, 39K, 40, 42, 44, 48Ca, 85, 87Rb, 84, 86, 87, 88Sr, 133Cs, 130, 132, 134, 136, 138Ba çekirdekleri için (g,n), (g,n)+(g,n+p) ve (g,abs) reaksiyonlarının TALYS 1.2 kod programı ile yapılan tesir kesiti hesaplamalarını içerir. Hesaplanan tesir kesitleri ile literatürdeki deneysel ve değerlendirilmiş tesir kesitleri karşılaştırılmış ve birbirleriyle uyumlu oldukları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Photonuclear reaction data are very important for basic and applied researchs. Radiation shielding design, radiation transport analysis, activation analysis, astrophysical nucleosynthesis, safe guards and inspection technologies, human body radiotherapy absorbed dose calculations, beam monitoring in heavy-ion dissociation at ultra relativistic energies, radioactive ion beam or neutron production, waste transmutation and detection of nuclear materials and etc., can be mentioned. But there are discrepancies in both shapes and magnitutes between photonuclear cross sections measured in various laboratories (for example, CEA (Saclay), LLNL (Livermore) etc.). These discrepancies reduce the accuracy and reliability of data. Various types of data contained in the international data base (EXFOR) is given systematically.This study contains calculations of (g,n), ((g,n)+(g,n+p)) and (g,abs) reactions for 7Li, 9Be, 23Na, 24, 25, 26Mg, 39K, 40, 42, 44, 48Ca, 85, 87Rb, 84, 86, 87, 88Sr, 133Cs, 130, 132, 134, 136, 138Ba nuclei induced with 0 ? 200 MeV energy photons by using TALYS 1.2 code program.The calculated cross sections were compared with both the experimental data of cross sections and the evaluated cross sections in literature. And it has been shown that they are consistent.