Gümüş nanoparçacık (AgNP) içeren polimerik nanokompozit düz plaka membranların üretilmesi ve membran biyoreaktör (MBR) sisteminde uzun süreli biyokirlenme davranışlarının incelenmesi
Production of polymeric nanocomposite flat sheet membranes containing silver nano-particles (AgNP) and examination of long term biofouling behaviours in membrane bioreactor
  1. Tez No: 391948
  2. Yazar: BENAN YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KİTİŞ, DOÇ. DR. DERYA YÜKSEL İMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez kapsamında, literatür bilgilerinden edinilen öngörü ve nanoteknoloji alanındaki gelişmelere bağlı olarak membranların gümüş (AgNP) nanoparçacık ilavesiyle üretilmesi, membranların ayrıntılı karakterizasyonu ve üretilen bu membranların laboratuvar ölçekli sistemlerde uzun süreli filtrasyon deneyleri gerçekleştirilmiştir. Deneyler üç aşamada yapılmıştır. İlk olarak, literatürde membran biyoreaktörlerde en çok kullanılan membran polimerlerinden olan polietersülfon (PES) ve polivinilidenflorid (PVDF) polimeri seçilerek membran dökümü gerçekleştirilmiştir. Bu aşamada yine bu polimerler ile aynı şartlarda farklı oranlarda gümüş nanoparçacık (AgNP, %0.4, %0.8 ve %1.2) ile de membran üretimi optimize edilmiş ve en uygun AgNP oranı seçilmiştir. İkinci aşamada, seçilen AgNP oranında üretilmiş nanokompozit membranların laboratuvar ölçekli klasik filtrasyon sisteminde gerçek aktif çamur ortamında performansları belirlenmiştir. Tez çalışmasının son aşamasında ise seçilen en uygun AgNP oranındaki PES ve PVDF düz plaka membranlar büyük ölçekte üretilmiş ve filtrasyon performansları laboratuvar ölçekli membran biyoreaktör (MBR) sisteminde uzun süreli test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, production of the membranes with silver (AgNP) nanoparticles, detailed characterization of the membranes and long-term filtration experiments were performed at lab-scale membrane system. The experiments were performed at three stages. Initially, the most commonly used polymers of polyethersulfone (PES) and polyvinylidene fluoride (PVDF) at the membrane bioreactors were selected and the membrane casting was performed. In this stage, also membrane production was optimized with the same polymers and conditions but different silver nanoparticle ratio (AgNP, 0.4%, 0.8% and 1.2%) and the optimum silver nanoparticle ratio was selected At the second stage, the nanocomposite membranes produced with optimum AgNP ratio were tested with real activated sludge at the lab-scale conventional filtration system. At the final stage of the thesis, PES and PVDF flat sheet membranes having the optimum AgNP ratio produced in large-scale and filtration performances examinated in lab-scale membrane bioreactor system (MBR).