Demir şelatörlerinden kojik asit, lipoik asit ve pikolinik asitin Pseudomonas aeruginosa'da biyofilm oluşumuna etkisinin araştırılması
Investigating effects of iron chelators kojic acid, lipoic acid and picolinic acid on biofilm formation of Pseudomonas aeruginosa
- Tez No: 391947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında, demir şelatörleri kojik asit, lipoik asit ve pikolinik asitin inhibitör etkileri araştırılmıştır. Çevreyi algılama sistemi (QS) inhibisyonu, Chromobacterium violaceum O26 (CVO26) ve C. violaceum VIR07 suşlarında viyolesin pigmenti üretimi ile test edilmiştir. Şelatörlerin, P. aeruginosa PA01 ve klinik izolatlarda biyofilm oluşumu, elastaz, piyosiyanin üretimi ve kayma hareketi üzerine etkileri ayrıca araştırılmıştır. Kojik, lipoik ve pikolinik asit P. aeruginosa PA01 ve klinik izolatlar (P. aeruginosa PAK01, P. aeruginosa PAK02, P. aeruginosa PAK03) için sırasıyla %5-27, %7-28, %24-33 oranında biyofilm oluşumunu inhibe etmiştir. Test ortamına FeCl3 (100µM) eklendiği zaman inhibisyon oranları %39-57, %40-55, %50-57 olarak tespit edilmiştir. Lipoik asitin P. aeruginosa 'da biyofilm oluşumu ve kayma hareketi üzerine inhibitör etkisi ilk kez rapor edilmiştir. Bu sonuçlar, lipoik asit ve pikolinik asitin biyofilm enfeksiyonlarının tedavisi için alternatif olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study the inhibitory effects of iron chelators kojic acid, lipoic acid, and picolinic acid were investigated. QS inhibition was measured in violacein pigment producing Chromobacterium violaceum O26 (CVO26) and C. violaceum VIR07. And the effects of chelators on biofilm formation and elastase, pyocyanin production, swarming motility of P. aeruginosa PA01 and clinical isolates were also examined. Kojic, lipoic and picolinic acids have inhibited biofilm formation in P. aeruginosa PA01 and three clinical isolates (P. aeruginosa PAK01, P. aeruginosa PAK02, P. aeruginosa PAK03) by 5-27%, 7-28%, 24-33%, respectively. When the FeCl3 (100µM) is added to the test medium inhibiton percentage were 39-57%, 40-55%, 50-57%. Inhibitory effect of lipoic acid on biofilm formation and swarming motility in P. aeruginosa has been reported for the first time. These results showed that lipoic acid and picolinic acid may provide an alternative for the treatment of biofilm infections.