Söğüt-2 (Çavdır-Burdur) göleti mühendislik jeolojisi incelemesi
Engineering geological ınvestigation of Söğüt-2 Dam (Çavdır-Burdur)
  1. Tez No: 391951
  2. Yazar: MELİKE HATIPOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışması Süleyman Demirel Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim dalında yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Bu amaçla Söğüt-2 Gölet yerinin mühendislik jeolojisi özellikleri incelenmiştir. Önceki çalışmalardan yararlanılarak göl alanının 1/2000 ölçekli genel jeoloji haritası ve 1/500 ölçekli gölet gövde en kesiti hazırlanmıştır. DSİ tarafından yapılan temel araştırma sondajlarından yararlanılarak gölet yerindeki birimlerin özellikleri açıklanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda gölet yeri ve rezervuar alanında ofiyolitik karmaşık, Eosen fliş, alüvyon ve yamaç birikimlerinin yüzeylenmesi gözlenmiştir. DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılmakta olan depolamalarda (rezervuarlarda) ve barajlarda kullanılan geosentetik bariyerler için önerilen teknik şartnameden yararlanılarak Söğüt-2 Göleti'nde kullanılan olan geomembran malzemenin özellikleri incelenmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda Söğüt-2 Göleti'nde geomembran ve geotekstil kullanılmıştır. Böylece, gölet yeri ve rezervuar alanında zemin iyileştirilerek sızdırmazlık sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis has prepared in SuleymanDemirel University Graduate School of Natural and Applied Sciences as a master thesis. For this purpose, Sogut-2 Lake area has investigated in terms of Engineering Geology. Previous studies have been taken into account in the study area. 1:2,000 scale general geology maps and 1:500 scale cross section of dam was prepared drown. Ground experimental borings have been made by Turkish General Directorate of State Hydraulic Works and lithological anomalies considered and clarified.In respect of those studies has shown ophiolitic melange, Eocene flysch, alluvial and slope deposits in thelake region and reservoir area. Types of Geosynthetic Barriers havesearchedaccording toTurkish General Directorate of State Hydraulic Works Technical specification and found Geomembrane layerwhich has used in Sogut-2 Dam. In the and of evaluation, Geomembrane and Geotextile have used in reservoir area to provide impermeability. Thus, soil improvement has made in Sogut-2 Region.