İmidacloprid uygulamasının mısır kültür formlarında yaprak anatomisi parametrelerine etkisi
Corn culture form of imidacloprid application in effect parameters of leaf anatomy
  1. Tez No: 391950
  2. Yazar: ZEHRA ANDAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Tarımda üretim ve veriminin en iyi olabilmesi için zararlı faktörleri ortadan kaldıran pestisit kimyasal maddeleri kullanılmaktadır. Ancak bu kimyasalların bıraktığı kalıntıların insan sağlığı, çevre ve bitki üzerine negatif etkisi, bunların bilinçsiz ve kontrolsüz kullanımı nedeniyle dönüşümü olmayan çevresel zararlar meydana getirdikleri bilinmektedir. Bununla birlikte pestisit uygulamasına maruz kalan bitkilerin fizyolojik ve anatomik parametrelerinde çok sayıda olumsuzluklara neden olmaktadır. Bu çalışmada farklı konsantrasyonlardaki imidacloprid maddesinin mısır bitkisine etkileri araştırılmıştır. Tohum çimlenmesi, fide büyümesi (koleoptil yüzdesi, koleoptil ve radikula uzunluğu, radikula sayısı, taze ağırlık) ve yaprak anatomisi (epidermis hücre sayısı ve genişliği, stoma sayısı, genişliği ve indeksi, yaprak kalınlığı, iletim demetleri arası mesafe) gibi bitki anatomisi ve fizyolojisine etkileri araştırılmıştır. İmidacloprid mısır tohumlarının çimlenmesini, fide büyümesini ve yaprak anatomisini, konsantrasyon artışına paralel olarak engellendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The pesticide chemicals which remove the harmful factors for the best and most productive agricultural production are used. However, the residue of these chemicals has negative impacts on health of human, environment and plants; their unconscious and uncontrolled uses are known as to cause unrecyclable environmental damages. Additionally, there are many problems in physiological and anatomic parameters of the plants exposed to pesticide implementation. In this study, the effects of imidacloprid substance at different concentrations are investigated on maize plant. The germination, seedling growth (coleoptil percentage, coleoptil and radicle length, number of radicles, fresh weight) and leaf anatomy (number and width of epidermis cells, number, width and index of stoma, leaf thickness, distance among the conduction bundles) are investigated in terms of plant anatomy and physiology. It is found that imidacloprid prevents germination, seedling growth and leaf anatomy along with increasing concentration.