Farklı ticari probiyotik katkı maddelerinin bıldırcınlarda yem tüketimi, canlı ağırlık artışı, yemden yararlanma ve karkas randımanı üzerine etkileri
Quail different commercial prebiotic additives in feed consumption, body weight gain, feed efficiency and carcass yield effect on
  1. Tez No: 391952
  2. Yazar: MEHMET ALİ AKINCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SULHATTİN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu tez çalışmasında, etlik bıldırcınlarda bakteriyal (Enterococcus faecium NCIMB 10415), spor (Bacillus subtilis ATCC PTA-6737) ve maya (Saccharomyces cerevisiae) gibi farklı kökenli ticari probiyotik katkı maddeleri ile desteklenen deneme rasyonları ile 2 günlük yaştan itibaren 35 gün boyunca yemlemenin et verim parametreleri, karkas karakteristikleri ve sindirim sistemi gelişimi üzerine etkileri araştırılmıştır. Kontrol rasyonu hiçbir katkı maddesi içermeyecek şekilde formüle edilmiştir. Kontrol rasyonu, üretici firma tarafından tavsiye edilen dozlarda D-bakteri, D-spor ve D-maya probiyotik katkıları ile sırasıyla 3x109, 1x107 ve 9x109 cfu/kg yem dozlarında katılmıştır. Kontrol ve 3 farklı probiyotik rasyonlarından her biri 4 kafes tekerrür bölmesine şansa bağlı olarak dağıtılmış 48 bıldırcına yedirilmiştir. Her kafes bölmesinde 12 bıldırcın olup, 4x4=16 kafes ve toplamda 16 kafes x 12 bıldırcın = 192 bıldırcın denemede kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Efficacy of a bacteria (enterococcus faecium NCIMB 10415), spore (bacillus subtilis ATCC PTA-6737) and yeast (saccharomyces cerevisiae) probiotic was tested in quails from day 2 to day 35. Each diet was offered to 48 chicks in four replicated cages, each with12 chicks, giving a total number of 192 chicks. A control diet (CON) was supplemented at the recommended dosages, 3x109, 1x107 ve 9x109 cfu/kg, respectively to obtain three diets containing a bacteria (D-bacteria), a spore (D-spore) and a yeast (D-yeast).