Farklı fosfor içeren broyler rasyonlarında mikrobiyal fitaz kullanımının fosforun değerlendirilmesi ve besi performansı üzerine etkisi
The effects of phosphorus use of microbial phytase dietscontaining different phosphorus levels on performance in broilers
  1. Tez No: 667527
  2. Yazar: SELÇUK HALİL ATIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANAY BİLAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Besleme Ve Beslenme Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışma, farklı fosfor seviyeleri içeren diyetlerle beslenen broylerlerde mikrobiyal fitaz ilavesinin broyler performansı ile tibia ve dışkı mineral seviyelerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada hayvan materyali olarak ticari bir damızlık işletmesinden sağlanan 144 adet Cobb 500 ırkı günlük erkek broyler hibrid civciv kullanılmıştır. Deneme odasına getirilen hayvanlar homojen bir dağılım olacak şekilde her birinde 24 hayvan bulunmak üzere 6 gruba ayrılmıştır. Denemenin gerçekleştirildiği odada her birinde ölçüleri 33 cm × 33 cm × 40 cm ebatlarında 24 adet bölme bulunan toplam 6 adet metabolik kafes kullanılmıştır. Bu bölmelerde civcivler bireysel olarak barındırılmıştır. Çalışmada, 1.grup: yararlanılabilir fosfor %0,18; kalsiyum; %1; mikrobiyal fitaz 0, 2.grup: yararlanılabilir fosfor %0,30; kalsiyum; %1; mikrobiyal fitaz 0, 3.grup: yararlanılabilir fosfor %0,45; kalsiyum; %1; mikrobiyal fitaz 0, 4.grup: yararlanılabilir fosfor %0,18; kalsiyum; %1; mikrobiyal fitaz 600 FTU/kg, 5.grup: yararlanılabilir fosfor %0,30; kalsiyum; %1; mikrobiyal fitaz 600 FTU/kg, 6.grup: yararlanılabilir fosfor %0,45; kalsiyum; %1; mikrobiyal fitaz 600 FTU/kg olacak şekilde 3x2 faktöriyal deneme düzeni uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effects of the microbial phytase (MP) supplementation to diet with different phosphorus levels on performance and tibia and feces mineral levels in broilers. A total of 144 one-day old Cobb 500 male broilers hybrid chicks, obtained form a commercial breeder enterprise, were used in this study. Birds were divided homogenously into 6 groups (24 chicks per group). Birds were housed in 6 metabolic cages splitted into 24 compartments (33 cm x 33 cm x 40 cm). Each birds were housed individually in these compartments. Group 1, 2, 3, 4, 5 and 6 were fed diets contained 0.18% phosphorus (P) + 1% calcium (Ca) + 0% microbial phytase (MP), 0.30% P + 1% Ca + 0% MP, 0.45% P + 1% Ca + 0% MP, 0.18% P + 1% Ca + 600 IU/kg MP, 0.35% P + 1% Ca + 600 IU/kg MP and 0.45% P + 1% Ca + 600 IU/kg MP, respectively, in 3x2 factorial experimental design.