Ispanak tohumluklarında tohum gücünün (vigor) belirlenmesinde kontrollü bozulma testinin kullanımı
Using of controlled deterioration test to determine seed vigour in spinach seed lots
  1. Tez No: 391957
  2. Yazar: KEMAL AKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, ISTA tarafından küçük tohumlu sebze türleri için önerilen kontrollü bozulma testinin ıspanak tohumluk partilerinde tarla çıkışının tahmininde kullanım etkinliğinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada, farklı tohum firmalarından temin edilen çimlenmesi % 80'nin üzerinde olan 14 farklı tohum partisi kullanılmıştır. Tohum partilerinde, standart çimlendirme testi (15oC), düşük ve yüksek sıcaklık stres çimlenme testleri (5 ve 25oC), kontrollü bozulma testleri (43 ve 45oC sıcaklık; % 20, 22 ve 24 tohum nemi; 24 ve 48 saat bozulma süresi) olmak üzere 12 farklı kombinasyonda gerçekleştirilmiş, sonbahar (TÇ-1) ve ilkbahar (TÇ-2) dönemlerinde gerçekleştirilen tarla çıkış testleri ile korelasyon analizine tabi tutulmuştur. Tohum partilerinin tarla çıkış oranları sonbahar döneminde (TÇ-1) % 63-81 arasında, ilkbahar döneminde (TÇ-2) % 61-83 arasında değişmiştir. Farklı sıcaklık, tohum nemi ve yaşlandırma sürelerinde gerçekleştirilen kontrollü bozulma testlerinden, 9 kombinasyon her iki tarla çıkışı ile önemli korelasyona sahip bulunurken, % 24 tohum nemi, 43oC ve 24 saatlik test kombinasyonu hem sonbahar (r=0.853**) hem de ilkbahar tarla çıkışı ile (r= 0.829**) en yüksek korelasyona sahip bulunmuştur. Sonuç olarak, ıspanak tohumluk partilerinin tarla çıkışının tahmininde, % 24 tohum nemi / 43oC / 24 saatlik kontrollü bozulma test koşulunun kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine effectiveness of controlled deterioration test (recommended for small seeded vegetables by ISTA) in estimation of field emergence of spinach seed lots. Fourteen seed lots (>80% germination) from different seed companies were used in the study. Standard germination (15oC), low and high germination stress tests (5 and 25oC), controlled deterioration tests (CD) at two different temperatures (43 and 45oC) and three different seed moisture contents (20, 22 and 24%, SMC) for 24 and 48 h were done at seed lots and correlated with field emergences conducted in the autumn (FE-1) and spring (FE-2). Field emergence of seed lots varied from 63% to 81% for FE-1 and 61% to 83% for FE-2. Nine combinations of the CD tests conducted at different temperatures, seed moisture contents and deterioration times were significantly correlated with both field emergences, while the controlled deterioration at 24% SMC and 43oC for 24 h gave the highest correlations with both field emergences (r=0.853** for FE-1 and r=0.829** for FE-2). As a result, the controlled deterioration at 24% SMC and 43oC for 24 h should be used to estimate field emergence of spinach seed lots.