Atabey (Isparta) çevresindeki Pimplinae, Tryphoninae, Banchinae, Cremastinae, Ctenopelmatinae (Hymenoptera: İchneumonıdae) faunistik tür kompozisyonu
Atabey (Isparyta) around of the subfamilies Pimplinae, Tryphoninae, Banchinae, Cremastinae, Ctenopelmatinae (Hymenoptera: Ichneumonidae)the faunistic species composition
- Tez No: 391962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FARUK GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma Isparta İli Atabey ilçesi ve çevresinde bulunan Ichneumonidae'nin alt falmiyaları Pimplinae, Tryphoninae, Banchinae, Cremastinae, Ctenopelmatinae'nin faunistik tür kompozisyonunu tespit etme amacıyla gerçekleştirilmiştir. Mayıs 2013 – Ekim 2013 tarihleri arasında yapılan araştırmada yüksekliğe bağlı olarak belirlenen her bir alandan 4 istasyon seçilmiştir. Bu istasyonlardan malaise tuzağı kullanılarak örnekler toplanmıştır. Araştırma sonucunda toplam 750 adet Ichneumonid birey elde edilmiş olup bu 5 altfamilyaya ait 12 cins, 52 tür teşhis edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study performed in May-October 2013,the species of the subfamily Pimplinae,Tryphoninae, Banchinae, Cremastinae, Ctenopelmatinae belonging to Ichnemonidae distributed in the vicinity Atabey town of Isparta province were determined. Four sampling areas based on the height were selected and samples were collected by Malaise trap. Consequently, total 750 specimens were obtained in the research areas 52 species in 12 genera belonging to subfamily were determind.