Isparta-Senirkent yöresi orman rehabilitasyon sahalarının başarı durumu ve uygulanan silvikültürel müdahaleler
Determination of sucess in forest rehabilitation of Isparta-Senirkent district and silvicultural practices
- Tez No: 391961
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
“Isparta-Senirkent Yöresi Orman Rehabilitasyon Sahalarının Başarı Durumu ve Uygulanan Silvikültürel Müdahaleler”konulu bu yüksek lisans tez çalışmasında, Türkiye'nin verimsiz ormanlarına katkı sağlanması amaçlanmıştır. Bu amaçla Isparta-Senirkent rehabilitasyon sahasından 10 deneme alanı (50x10 m2) örneklenerek 2014 yılında fidan sayımları ile boy ve çap ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Deneme alanlarında yaşayan fidan sayısı 503, ölü fidan sayısı 81 olarak belirlenmiştir. Deneme alanlarında yaşayan fidanların 162 tanesi 4 yaşlı Ardıç, diğerleri ise 3, 4, 5, 6, 7 ve 8 yaşlı Toros sediri fidanları şeklindedir. Deneme alanlarında ortalama fidan boyu 25.6 cm, kök boğazı çapı ise 7.9 mm bulunmuştur. Uygulanan varyans analizi sonucunda deneme alanlarının tamamında fidan boyu ve kök boğazı çapı bakımından anlamlı (p≤0.05) istatistiksel farklılık belirlenmiştir. Uygulanan korelasyon analizi sonucunda deneme alanlarının tamamında fidan boyu ile kök boğazı çapı arasında istatistiksel bakımdan anlamlı ve pozitif (p≤0.05) ilişkiler belirlenmiştir. Rehabilitasyon sahasında uygulanan silvikültürel müdahaleler ayrıca tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This M.Sc. thesis entitled“Determination of Sucess in Forest Rehabilitation of Isparta-Senirkent District and Silvicultural Practices”was carried out to contribute unproductive forest area of Turkey. Ten experimental areas (50x10 m2) were sampled from rehabilitation area at Isparta-Senirkent region. Survival, seedling height and root-collar diameter were measured at the experimental areas in 2014. Numbers of survival and dead seedlings were 503 and 81, respectively. While numbers of survival seedlings were 162 Juniper seedlings at four years, the others were Taurus cedar seedlings at 3, 4, 5, 6, 7 and 8 years. Averages of seedling height and root-collar diameter were 25.6 cm and 7.9 mm at the experimental areas, respectively. There were significant differences (p≤0.05) among sampled areas for seedling height and root-collar diameter based on results of variance analysis. There were positive and significant (p≤0.05) relations between seedling height and root-collar diameter at all the sampled areas. Results of the study were also discussed by silvicultural practices at the rehabilitation areas.