Farklı tipteki şeker pancarı (Beta vulgaris var. saccharifera L.) çeşitlerinde değişik hasat zamanlarının verim ve bazı kalite özellikleri üzerine etkilerinin belirlenmesi
Effects of different harvest times on yield and some quality parameters of different type sugar beet (Beta vulgaris var. saccharifera L.) cultivars
- Tez No: 391963
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN KARADOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünde 2012 yılında yürütülen bu araştırmada; farklı hasat zamanlarının (çıkıştan sonra 140, 155, 170, 185 ve 200. günler) değişik, tiplerdeki şeker pancarı çeşitlerinin kök-gövde ve şeker verimi ile şeker oranı üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada genetik monogerm özellikteki Begonia, Aranka ve Esperanza (N tipi), Sandrina ve Esperia (NZ tipi), Felicita ve Agnessa (Z tipi) şeker pancarı çeşitleri kullanılmıştır. Araştırmada incelenen özelliklerde kök-gövde uzunluğu ve kök-gövde çapında çeşit ve hasat zamanı, dekara kök-gövde verimi, dekara yaprak verimi, biyolojik verim, polar şeker oranı, polar şeker verimi ve alfa amino azot miktarında çeşit, hasat zamanı ve çeşit x hasat zamanı interaksiyonu istatistiki açıdan önemli bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına göre; kök-gövde uzunluğu (18.8-26.7 cm), kök-gövde çapı (99-133 mm), dekara yaprak verimi (1075-4291 kg/da), dekara kök-gövde verimi (6061-10138 kg/da), biyolojik verim (9105-12651 kg/da), polar şeker (% 17.53-23.05), polar şeker verimi (1124-1915 kg/da), alfa amino azot miktarı (2.02-9.07 mmol/100g) olarak belirlenmiştir. Genel olarak değerlendirildiğinde, Esperia, Esperanza, Sandrina ve Aranka çeşitleri Isparta'da yetiştiriciliği yapılan Begoria çeşidinden daha yüksek kök-gövde verimine ve polar şeker verimine sahip olmuştur.
Özet (Çeviri)
The present research was conducted within Research Farms of Süleyman Demirel University at 2012. The aim of the study was to investigate effects of different harvest time (140th, 155th, 170th, 1185th and 200th days after germination) on root, sugar yield and sugar content of different sugar beet varieties. Monogerm varieties Begonia, Aranka and Esperanza (N type), Sandrina and Esperia (NZ type), Felicita and Agnessa (Z type) were used in field investigations. Following parameters were found to be statistically significant; root length, root diameter, variety and harvest time, yield (kg/da), leaf yield per decar (kg/da), biological yield, polar sugar rate, polar sugar yield, amount of alpha amino nitrogen, variety, harvest time, variety and harvest time interaction. According to the research findings; root length ranged between (18,8-26,7 cm), root diameter (99-133 mm), leaf yield (1075-4291 kg/da), root yield (6061-10138 kg/da), biological yield (9105-12561 kg/da), polar sugar content (17,53-23,05%), polar sugar yield (1124-1915 kg/da), alpha amino nitrogen content (2,02-9,07 mmol/100g). It was concluded from this study that Esperia, Esperanza, Sandrina and Aranka varieties showed better yields than Begonia which is commonly grown in Isparta region for root yield and sugar content.