Karacabey ve İğneada Longoz Ormanları'nda adi Kızılağaç (Alnus glutinosa (L).Gaertn) rizosferinden elde edilen phytophthora türleri
Phytophthora species present in alder (Alnus glutinosa (L.) Gaertn) rhizosphere soil in İğneada and Karacabey wetland forest
- Tez No: 391991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE TUĞBA DOĞMUŞ LEHTİJARVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, Karacabey ve İğneada Subasar (Longoz) Ormanlarında; Adi Kızılağaç topraklarında (Alnus glutinosa) Phytophthora türlerinin varlığı araştırılmıştır. Her iki alana ait toplam 27 toprak örneğinde Pythiaceous (Phytophthora spp. ve Pythium ssp.) türlerin izolasyonu için tuzak yöntemi kullanılmıştır. İzolasyonlar sonucunda toplam 463 Pythiaceous izolat elde edilmiştir. Bu izolatlardan, koloni ve morfolojik özelliklerine göre Phytophthora türleri seçilmiş ve gruplandırılmıştır. Elde edilen izolatlar arasından 112 adedi DNA dizi analizi için seçilmiş ve bunlardan 78 adedine ait DNA dizi bilgisi elde edilmiştir. Dizileme sonucunda; P. plurivora, P. cactorum, P. gonapodyides, P. lacustris ve P. taxon“Pgchlamydo”olmak üzere 5 farklı türün moleküler teşhisi gerçekleştirilmiş ve bu türlerin morfolojik karakteristikleri belirlenmiştir. Bu türlerin tümü, ülkemizde Kızılağaç toprakları için ilk rapor niteliğindedir. Diğer taraftan; yürütülen bu tez çalışması sonucunda; araştırma alanlarındaki Kızılağaç'larda yabancı istilacı bir tür olan P. alni tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, presence of Phytophthora spp. was investigated in rhizosphere soil of Black Alder (Alnus glutinosa) in İğneada and Karacabey wetland forests in Turkey. The Pythiaceous (Phytophthora spp. and Pythium ssp.) species from a total of 27 soil samples were isolated by the soil bating method. In total 463 isolates of Pythiaceous species were obtained. Among these isolates the Phytophthora spp. were selected and grouped according to their colony and morphological properties. From the morphologically separated groups, 112 isolates were selected for DNA sequence analysis. According to the DNA sequences obtained from 78 isolates, 5 Phytophthora species were identified. The morphological characteristics of these isolates; P. plurivora, P. cactorum, P. gonapodyides, P. taxon salixsoil and P. taxon“Pgchlamydo”were also identified. The Phytophthora spp. identified in this study are first reports for he Black Alder rhizosphere soil in Turkey. The alien invasive P. alni, one of the most important disease agent of alder was not detected in the investigated soil samples.