Farklı derişimlerdeki sodyum hidroksid (NaOh) çözeltileri ile ön işlem görmüş Kızılçam (Pinus brutia Ten.) odunu yongalarından üretilmiş levhaların bazı kimyasal, fiziksel ve mekanik özellikleri
Some chemical, physical and mechanic properties of boards manufactured from brutian pine (Pinus brutia Ten.) parti̇cles pre–treated with different concentrations of sodium hydroxide (NaOh) solutions
  1. Tez No: 391992
  2. Yazar: BEYHAN KARAKUŞ YET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİM YAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada kızılçam (Pinus brutia Ten.) odunundan elde edilmiş yongalara levha üretiminden önce % 1, 2, 3, 4 ve 5'lik NaOH çözeltileri ile ön işlem uygulanmıştır. Ön işlem uygulanan yongaların ekstraktif madde, lignin ve holoselüloz miktarları belirlenmiştir. Yongalara uygulanan FTIR analizlerinden sonra spektrumlarda ön işlemlerle yongalarda OH grubu miktarında artış olduğu görülmüştür. Bundan dolayıdır ki ekstraktif madde, lignin ve holoselüloz miktarları belirlenmiştir. TGA analizlerinden sonra elde edilen eğriler yongalarda ısıtma soğutma ve aynı izotermal koşullarda bırakılmayla meydana gelen madde kaybı saptanmıştır. TGA sonuçları göstermiştir ki modifiye edilmemiş kontrol yongaları, ön işlem görmüş yongalara oranla daha yüksek termal kararlılığa sahiptir. Yongalevhaların üretiminden sonra fiziksel ve mekanik özellikleri araştırılmıştır. Su alma (SA), kalınlığına şişme (KŞ), eğilmede elastikiyet modülü (EM), eğilme direnci (ED), yüzeye dik çekme direnci (YDÇD) incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, uygulanan ön işlemlerin özellikle levhaların SA ve KŞ değerleri üzerine etkili olduğu görülmüştür. Bu değerler kontrol levhalarından itibaren % 5'lik NaOH uygulanmış levhalara kadar sürekli olarak bir düşüş göstermiştir. EM ve ED değerlerine bakıldığında, ise % 1, 2 ve 3 NaOH uygulaması ile elde edilen levhalarda diğerlerine oranla daha yüksek olduğu görülmüştür. Holoselüloz değerleri kontrol yongalarından itibaren % 5 NaOH uygulaması ile elde edilen levhalara kadar sürekli bir artış gösterirken, ekstraktif madde ve lignin miktarları ise tam tersi bir şekilde sürekli bir düşüşe sahip olduğu görülmüştür. Çalışmamız sonucunda, kullanılacak yongalevhalarda eğilme direnci ve eğilmede elastikiyet modülünün yüksek değerlere sahip olması arzulandığında yongalara % 1 NaOH ön işleminin uygulanabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the chips produced from brutian pine wood (Pinus brutia Ten.) were subjected to chemical pretreatment such as 1, 2, 3, 4 and 5 % NaOH treatment FTIR spectra of chips indicated that, the content of –OH grups was increased by pretreatment. Therefore, chemical component contents (extractives, holocellulose and lignin) of chips were determined. TGA curves were used to determine the weight loss of the chips as. They were hated, cooked or held isothermally. The results of TGA suggest that the unmodified control chips were more stable than pretreated chips. After producing particleboards, physical and mechanical properties namely; water absorption (WA), thickness swelling (TS), modulus of elasticity (MOE), modulus of rupture (MOR) and internal bond strength (IBS) were studied. The results also indicated that pretreatments have significant effects on WA and TS values of the boards. The values decreased continually from control board to board produced using 5 % NaOH pretreated chips. MOE and MOR values of the boards produced from 1, 2 and 3 % NaOH pretreated chips were better than others. Holocellulose content increased continually from control chips to 5 % NaOH pretreated chips, whereas the extractive and lignin contents continually decreased. This study showed that more MOE and MOR values of the boards can be obtained using pretreatment with 1 % NaOH.