Bitkisel katkı maddesi Artemisia vulgaris'in gökkuşağı alabalıklarında (O. mykiss, Walbaum) büyüme performansı ve antioksidan aktivite üzerine etkisi
Effect of herbal supplement artemisia vulgaris on growth performance and antioxidant status of rainbow trout (O. mykiss, Walbaum)
  1. Tez No: 391996
  2. Yazar: AŞKIN ATABAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR DİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Akuakültürde üretimi yapılan balık türlerinin yem değerlendirme değeri, büyüme performansı ve yaşama oranlarının artırılabilmesi için vitaminler, probiyotikler ve immunostimulantlar gibi çeşitli yem katkı maddeleri kullanılmaktadır. Balık sağlığı ve hastalıklarının yönetimi, büyüme ve yaşama oranının artırılması amacıyla kullanılan yem katkı maddelerinden biri de tıbbi bitkilerdir. Bu araştırmada önemli bir tıbbi bitki türü olan Artemisia vulgaris L.' in gökkuşağı alabalıklarında (Oncorhyncus mykiss L. Walbaum) büyüme üzerindeki etkisi antioksidan aktivite ve iç organlardaki histopatolojik etkinin tespiti amaçlanmıştır. Artemisia vulgaris L. ortalama ağırlığı 20,48 ± 0,19-20,81 ±0.04 g. olan balıklar için yeme toz (%0, %0.1, %0.5, %1.0, %2.0), ve etanol ekstraktı (250, 1000 mg/kg) şeklinde ilave edilmiştir. Elde edilen sonuçlar kontrol gruplarına göre balık yemlerine yapılan A.
Özet (Çeviri)
In aquaculture, various growth-promoting additives are commonly added to the diets to improve the nutrient utilization, growth performance and survival of cultured fish. Also medicinal plants are dietary supplements which was used improvement of fish health and disease management and growth and survival promotion. The objective of this study was to determine the effects of Artemisia vulgaris L. on the growth and antioxidant activity in rainbow trout (Oncorhyncus mykiss L.). Artemisia vulgaris L. was incorporated into the diets of rainbow trout (20,48 ± 0,19--20,81 ±0.04 g) as powder (0.1%, 0.5%, 1.0%, 2.0%), and ethanol extracts 250, 1000 mg/kg.