Eğirdir Gölü kerevitlerinde (Astacus leptodactylus, Eschscholtz, 1823) büyüme ve üreme özelliklerinin belirlenmesi
Determination of growth and reproduction properties of freshwater crayfish (Astacus leptodactylus, Eschscholtz, 1823) in Eğirdir Lake-Türkiye
  1. Tez No: 391995
  2. Yazar: MEHMET ALİ KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışma Eğirdir Gölü kerevitlerinde (Astacus leptodactylus, Eschscholtz, 1823) büyüme ve üreme özelliklerini belirlemek için Haziran 2013 ile Haziran 2014 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmada Eğirdir Gölü kerevitlerinin boy, ağırlık ve eşey kompozisyonu, boy-ağırlık ilişkisi, kabuk değiştirme mevsimi, çiftleşme zamanı, yumurtlama zamanı ve yumurta verimliliği belirlenmiştir. Çalışmada toplam 3008 adet kerevit avlanmış olup, bunların 2456'sı incelenmiştir. Populasyondaki dişi/erkek oranı 0.75/1.00 olarak belirlenmiştir. Kerevitlerin total boy ortalaması 106,31 mm, canlı ağırlık ortalaması ise 40,33 g olarak hesaplanmıştır. Boy-ağırlık ilişkisinde regresyon denklemi Log W= -4,9856+3,2327xLog TL, regrasyon katsayısı r2=0,9706 olarak bulunmuştur. Kerevitlerin kabuk değiştirme dönemi Mayıs ile Kasım ayları arasında gözlenmiştir. Kerevitler Kasım ayında çiftleşmiş, 20 Aralık'ta ilk yumurtalı birey görülmüş ve 5 Haziranda yumurtadan çıkış başlamıştır. Ortalama yumurta sayısı 309,7, ortalama yumurta çapı ise 2,53 mm olarak hesaplanmıştır. Olgunlaşma büyüklüğü erkek bireylerde 74 mm, dişi bireylerde 77 mm tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to calculate properties of reproduction and growth of crayfish (Astacus leptodactylus, Eschscholtz,1823) between June 2013 – June 2014 in Eğirdir Lake. Length, weight, and sex composition, length-weigth relationship, moulting period, mating season, eggs efficiency, hatching period were determined. 3008 crayfish has been trapped during research, 2456 of them were evaluated. Male/female ratio was calculated as 0.75/1.00. Average length and weight were found as 106,31 mm and 40,33 g. Length-weight relationship formula and regression coefficient was calculated as Log W = -4,9856 + 3,2327xLog TL and r2=0,9706, respectively. Moulting period of crayfish was observed between May and November. Crayfish mated in November and spawning at 20 December and started to hatch on 5 June. Average egg number and egg diameter were calculated as 309,7 and 2,53 mm. Maturity length was observed for 74 mm for males, 77 mm for females.