Bazı tıbbi ve aromatik bitkilerin harmanlama ve ayırma düzeni için fiziko–mekanik özelliklerin belirlenmesi
Determination of physico-mechanical properties of some medicinal and aromatic plants for threshing and separation system
- Tez No: 391997
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştiriciliği ülkemiz tarımında giderek önem kazanmaktadır. Tıbbi ve aromatik bitkilerin hasadı elle ya da biçerbağlarla çiçeklenme döneminde yapılmakta, harmanı ise belirli bir süre kurutulduktan sonra birbirine çarparak gerçekleştirilmektedir. Ayrıca bu bitkilerin hasadı, harmanı, taşınması ve paketlenmesi gibi üretim aşamalarında da karşılaşılan olumsuzluklar vardır. Bu olumsuzlukların giderilebilmesi için tıbbi ve aromatik bitkilerin biyolojik ve fiziko-mekanik özelliklerinin belirlenmesi gerekmektedir. Bu tez çalışmasında ülkemiz tarımı için önemli bir konu olan bazı tıbbi ve aromatik bitkilerin, harmanlama ve ayırma düzeni için gereken fiziko-mekanik özelliklerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Kekik, adaçayı, biberiye ve lavanta bitkilerinin nem düzeylerine bağlı olarak uçucu yağ oranları, bitki yapraklarının saptan kopma kuvvetleri, yaprakların yüzey alanları, yaprak/sap oranı ve materyallerin boyut özellikleri belirlenerek istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Kekik, adaçayı, biberiye ve lavanta bitkilerinin harmanlanması ve ayrılması için gerekli fiziko-mekanik özellikler 3 farklı nem düzeyinde ayrı ayrı belirlenerek bu özelliklere ait ortalama ve standart hata değerleri verilmiştir. Ayrıca her bitki için belirlenen fiziko-mekanik özelliklere ait grafikler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cultivation of medicinal and aromatic plants have been increasingly important for agriculture in our country. Harvesting of medicinal aromatic plants are conducted by hand or with binders during the flowering period and their threshing is performed by striking each other after it has been dried for a while. In addition, there are also disadvantages such as harvesting, threshing, transport and packaging encountered in the production stages of these plants. It is necessary to determine the biological and physico- mechanical properties of medicinal and aromatic plants in order to overcome these disadvantages. In this thesis study, being an important issue for our agriculture of country, physico-mechanical properties of some medicinal aromatic plants required for the threshing and sorting system have been identified. The volatile oil ratios, the break-off forces of plant leaves, surface areas of leaves, leaf/ stalk ratio and the size properties of materials of thyme, sage, rosemary and lavender plants have been determined and evaluated statistically, depending on the moisture levels. Physico-mechanical properties required for blending and separation of thyme, sage, rosemary and lavender plants have been determined separately at 3 different moisture level and the mean and standard error values of these properties have been listed with tables. In addition, graphs of mechanical properties specified for each plant have been created.