Farklı mediaların, bitki büyüme düzenleyici maddelerin, sucrose, NaCl ve ışığın 'aprikola' (Rosa sp.) gülünün in vitro çiçeklenmesi üzerine etkileri
Effects of different mediums, plant growth regulatorsubstances, sucrose, NaCl and light on in vitro flowering of 'Apricola' (Rosa cv.) rose
  1. Tez No: 391998
  2. Yazar: EBRU DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ALİ CANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada bir floribunda gülü olan Rosa cv. 'Aprikola' nın (KorOrbe) in vitro çiçeklenme yeteneği üzerine sukrozun, NaCl'ün, bitki büyüme düzenleyici maddelerin, farklı ortamların ve ışığın etkisini incelemek için denemeler kurulmuştur. Sukrozun farklı konsantrasyonları ile yapılan çalışmalar sonucunda en yüksek çiçeklenme 30 g/L içeren kontrol ortamında % 50.83 oranında elde edilmiştir. NaCl'ün farklı konsantrasyonları ile yapılan çalışmada kontrol grubunda % 70.00 oranında çiçeklenme yüzdesi elde edilirken 12.5 mM NaCl içeren Murashige and Skoog (MS) ortamındaki bitkilerden de % 33.33 oranında çiçeklenme elde edilmiştir. Farklı tuz karışımlarının in vitro çiçeklenme üzerine etkisini araştırmak için yaptığımız çalışmada en yüksek çiçeklenme yüzdeleri Quoirin and Lepoivre (QL) tuz karışımından (% 50.00) ve MS tuz karışımından (% 40.00) elde edilmiştir. MS tuz karışımının farklı oranları ile yaptığımız çalışmada kontrol ortamında % 40.00 oranında çiçeklenme elde edilmiştir. Farklı bitki büyüme düzenleyicilerinin in vitro çiçeklenmeye etkisini incelemek için BA, GA3 ve Thidiazuron (TDZ) ile çalışmalar yapılmıştır. Gibberellik asit (GA3)'in farklı dozları ile kurulan denemede en yüksek çiçeklenme yüzdesi 0.125 mg/L GA3 içeren MS ortamında %26.66 oranında, Benziladenin (BA) 0.125 mg/L + GA3'ün farklı dozları ile yapılan denemede ise 0.125 mg/L BA + 0 mg/L GA3 içeren MS ortamından % 50.83 oranında elde edilmiştir. TDZ'nin farklı konsantrasyonları ile yapılan çalışmada 0.1 mg/L TDZ içeren MS ortamında % 46.67, 0.2 mg/L TDZ içeren MS ortamında % 36.67 çiçeklenme yüzdesi elde edilmiştir. Farklı dalga boyuna sahip ışıkların, farklı ışık şiddetlerinin ve farklı fotoperiyot uygulamalarının in vitro çiçeklenme üzerine etkisini incelemek için denemeler kurulmuştur. Farklı dalga boyuna sahip ışıklar ile yaptığımız çalışmada en yüksek çiçeklenme kontrol ortamında (110 par, 3380 lüx) % 46.67 oranında elde edilmiştir. Fotoperiyot'un in vitro çiçeklenme üzerine etkisini incelemek için yaptığımız çalışmada ise 16/8 fotoperiyot uygulanan ortamda % 46.66 oranında çiçeklenme görülmüştür. Farklı ışık şiddetlerinin in vitro çiçeklenmeye etkisini incelemek için yaptığımız çalışmada ise en yüksek çiçeklenme yüzdesi 3380 lüx (50 μM m-2.s-1) (% 43.33) ile aydınlatılan uygulamada elde edilmiştir. Çalışmalarımız sonucunda en yüksek çiçeklenme BA 0.125 mg/L içeren, 16/8 fotoperiyot ile aydınlatılan MS besin ortamında % 89.97 oranında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, trials have been carried out toinvestigate the effects of sucrose, NaCl, plant growth regulator substances, different media and light on in vitro flowering ability of a floribunda rose, Rosa cv. 'Apricola' (KorOrbe). Experiments with different concentrations of sucrose showedhighest flowering rate of 50.83% at controlmediumcontaining 30 g/L sucrose. Experiments with different concentrations of NaCl, the control group resulted with a flowering rate of 70.00 %, while the Murashige and Skoog (MS) mediumcontaining12.5mMNaClresultedwith a flowering rate of 33.33%. To in investigate the effects of different salt mixtures on in vitro flowering, another experiment was conducted. In this experiment, the highest flowering rates were obtained from Quorin and Lepoivre (QL) salt mixture (50.00%) and MS salt mixture (40.00%). In the experiment with different proportions of MS salt mixture, flowering with the rate of 40.00% is achieved from the control medium. Experimentswere carried out with BA, GA and Thidiazuron (TDZ) to investigate the effect of different plant growth regulators on in vitro flowering. The trials prepared with different doses of Gibberellicacid (GA3) showed the highest flowering rate with 26,66% on the MS medium containing 0.125 mg/L GA3 , trials prepared with Benzyladenine (BA) 0.125 mg/L + with different doses of GA3 resulted withthe highest rate of 50.83% from MS medium containing 0.125 mg/L BA + 0 mg/L GA3.Theexperimentwithdifferentconcentrations of TDZ, MS mediumcontaining0.1 mg/L TDZ resulted in 46.67% and MS medium containing 0.2 mg/L TDZ resulted in a 37.67% flowering rate. Experiments were also conducted to investigate the effects of lights with different wavelengths, different intensity and different photoperiods on in vitro flowering. In the experiment with different wavelength, the highest rate of flowering is obtained from the control medium (110par) with the rate of 46.67%. The experiment which wasconducted toobserve the effect of 16/8 photoperiod on in vitro flowering resulted with a rate of 46.66%. In the experiment to observe the effect of different light intensities on in vitro flowering, the highest rate of flowering obtained from the application of 3380 lux (43.33%). Among allexperiments, the highest flowering rate (89.97%) was obtained from the MS medium containing 0.125 mg/L BA under a 16/8 photoperiod.