Imidacloprid ve Thiamethoxam'ın Anadolu bal arısı üzerine etkileri
Effects of Imidacloprid and Thiamethoxam on Anatolian honey bees
- Tez No: 391999
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Son yıllarda Dünya'da ve Türkiye'de arı kolonilerindeki azalmanın yapılan araştırmalarda birden fazla nedeni olduğu belirlenmiş, ancak en çok böcek öldürücü ilaçlar (insektisit) üzerinde durulmaya başlanmıştır. Tarımsal üretimde kullanılan böcek öldürücülerin zehirli etkileri doğrudan (tarlacı arıların ölümü) veya dolaylı yoldan (arıların yolunu şaşırması veya yön bulma yeteneğini kaybetmesi, hafıza kaybı ve öğrenme kaybı, kalp çalışmasının aksaması, solunum ritminin bozulması, ani sıcaklık kaybı, hırçınlık ve yavru zehirlenmesi) gibidir. Bu çalışmada Neonicotinoid grubundan Imidacloprid ve Thiamethoxam'ın bal arıları üzerine etkilerini belirlenmesi amaçlanmıştır.Çalışma materyali olarak Anadolu bal arısı (Apis mellifera anatoliaca) ve yapay çiçek modelleri kullanılmıştır. Önce tarlacı arılara Imidacloprid ve Thiamethoxam laboratuvar ortamında doğrudan verilerek pestisitlerin etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Daha sonra tarlacı arılar kokulu şeker solüsyonu ile çalışılacak bölgeye alıştırılmış, yapay çiçek modelleri üzerinde pestisitler arılara yapay çiçekler vasıtası ile yedirilerek etkileri belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, farklı dozlarda Imidacloprid ve Thiamethoxam'ın ile beslenen arıların hareketlerinde bozulmalar meydana gelmiş ve kovanına geri dönemediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, different researches were made about the reduction at the bee colonies, in the World and Turkey. Several reasons were determined but the most important result were about insecticides. The toxicity effects of the insecticides, used to be sprayed on to crops, are either direct (death of foragers) or indirect ones (such as: loss of orientation and food collection, loss of memory and learning capacity, reduction of heart function, alteration of respiration rhythm, hypothermia, aggressiveness, brood toxicity). In this study it was aimed determining effects to honey bees of Imidacloprid and Thiamethoxam from Neonicotinoid group. Anatolian honey bees (Apis mellifera anatoliaca) and artifical flower models were used as materials. First, Imidacloprid and Thiamethoxam were given to forager bees and the effects of pesticides were tested directly in the lab. Then foragers were trained to the study area by scented sugar solution. Forager bees were fed with pesticides on artificial flower pathces and the effects of pesticides were determined indirectly in the field. As a result, it is realised that the bees, which are fed with different doses of Imidacloprid and Thiamethoxam, have irregular behaviours and also didn't fly back to their hives.