Hub location problems under polyhedral demand uncertainty
Çokyüzlü talep belirsizliği altında ADÜ yer seçimi problemleri
- Tez No: 392040
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDE YAMAN PATERNOTTE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ana dağıtım üsleri (ADÜ) ölçek ekonomilerinden faydalanan çoklu dağıtım sistemlerinde toplanma ve dağıtım noktalarıdır. ADÜ yer seçimi problemlerinde amaç ADÜ'leri noktalar arasındaki talebi en az maliyetle karşılayacak şekilde yerleştirmektir. ADÜ yer seçimi kararları genellikle noktalar arasındaki talep hakkında yeterli verinin olmadığı erken aşamalarda verilmektedir. Bu yüzden alınan kararlarda talep belirsizliğinin göz önünde bulundurulması taleplerdeki değişimlere dayanıklı ve uygulanabilir çözümler üretilmesi adına büyük önem taşımaktadır. Bu calışmada, talep değerlerinin çokyüzlü belirsizliğe sahip olduğu durumlarda ADÜ yer seçimi problemleri incelenmiştir. Hose ve Hibrit belirsizlik modelleri altında kapasite kısıtsız çoklu atamalı p-ADÜ medyan problemleri ve Hose belirsizlik modeli altında kapasite kısıtlı çoklu atamalı ADÜ yer seçimi problemleri üzerinde çalışılmıştır. Bu problemler için doğrusal karışık tamsayılı matematiksel modeller önerilmiştir ve büyük ölçekli problemlerin çözülebilmesi için Benders ayrıştırma metodu kullanılarak farklı çözüm algoritmaları geliştirilmiştir. Önerilen tüm model ve algoritmalar, literatürde ölçüt olarak kullanılan üç veri seti üzerinde test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hubs are points of consolidation and transshipment in many-to-many distribution systems that bene t from economies of scale. In hub location problems, the aim is to locate hub facilities such that each pairwise demand is satis ed and the total cost is minimized. The problem usually arises in the strategic planning phase prior to observing actual demand values. Hence incorporating robustness into hub location decisions under data uncertainty is crucial for achieving a reliable hub network design. In this thesis, we study hub location problems under polyhedral demand uncertainty. We consider uncapacitated multiple allocation p-hub median problem under hose and hybrid demand uncertainty and capacitated multiple allocation hub location problem under hose demand uncertainty. We propose mixed integer linear programming formulations and devise several exact solution algorithms based on Benders decomposition in order to solve large-scale problem instances. Computational experiments are performed on instances of three benchmark data sets from the literature.