Design of P and PI controllers for head positioning in hard disk drives with time delay
Sabi̇t di̇sk sürücülerde zaman geci̇kmeli̇ kafa konumlanması i̇çi̇n P ve PI kontrolcü tasarımı
- Tez No: 392049
- Danışmanlar: PROF. DR. HİTAY ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzde yüksek performans gerektiren pozisyon kontrolü uygulamalarında, tasarım hedeflerinin sıkılığından, girdi-çıktı zaman gecikmesiyle başa çıkmak oldukça zordur. Sabit Disk Sürücüsünün servo sistemine bilgi akışını sağlayabilmek için gerçekleşen işlem ile kontrolcü arasındaki uzaklıktan kaynaklı bir zaman gecikmesi oluşur. Tipik durum uzayı tabanlı model kontrol algoritmaları bunun gibi sonsuz boyutlu sistemler için geçerli değildir. Bu tezde sonsuz boyutlu sistemler için çeşitli kontrol tasarım yöntemleri göz önünde bulunduruldu ve farklı tiplerde stabilize kontrolcüler türetildi. Bu tezin amacı; önceden tasarlanmış Hinf kontrolcü ve Pade yaklaşımı ile tasarlanmış kontrolcülere alternatif, basit denetleyiciler belirlemektir. Bu amaçla, kararsız sonsuz boyutlu sistemler için altı farklı P ve PI kontrolcü elde edildi. Her bir yöntemin birbiriyle karşılaştırılması yapıldı ve her yaklaşımın avantajları gösterildi.
Özet (Çeviri)
In today's high performance positioning applications, due to stringent design objectives, it is very challenging to cope with input-output time delays. In Hard Disk Drive (HDD) servo system, the information flow between process and the controller is under a time delay. Typical state-space based modern control algorithms are not applicable to such in finite dimensional plants. In this thesis several control design objectives are considered and various types of stabilizing controllers are derived for this in nite dimensional plant. The objective of this thesis is to determine alternative simple (low order) controllers to the previously designed H1 controller and controllers designed from Pade approximations. For this purpose, six di erent P and PI controllers for the unstable in nite dimensional plant are obtained. Comparisons of the controllers with each other are done and advantages of every approach are demonstrated.