Scalable layout of large graphs on disk
Büyük çizgeler için ölçeklenebilir disk yerleşimi
- Tez No: 392048
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUĞRA GEDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Son yıllarda sosyal ağ kullanımının hızlı bir şekilde yaygınlaşmasına tanıklık etmekteyiz. Bu yaygınlaşmanın neticesindeyse sosyal ağlar tarafından oluşturulan veri büyüklüğü devasa boyutlara geldi ve mevcut bu verinin işlenip anlamlandırılması gerek akademi gerekse sanayii için mühim bir konu haline dönüştü. Bu verinin büyük bir kısmıysa çizgeler halinde saklanmaktadır. Bu nedenledir ki son birkaç yılda büyük ölçekli çizgeleri işleyebilmek amacıyla pek çok sistem geliştirilmiştir. Bu sistemlerin öncelikli hedefleri ise mevcut çizge algoritmalarını büyük ölçekli çizgelerde etkin bir şekilde uygulanmasını saglamaktır. Fakat ilişkisel verilerin aksine çizgeler yarı yapısal temeldedir. Bu nedenle ikincil depolama alanları üzerinden çizgelere ulaşmak ve işlemek çizge içerisindeki bezerlikleri göz önüne alan farklı çözümlere ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden bu çalışmada disk üzerinde rastgele gerçekleştirilen okuma yazmaları indirgemek amacıyla çizgelerin disk üzerindeki yerleşimlerini ölçeklenebilir bir şekilde gerçekleyen bir metot önermekteyiz. Bu amaçla, ICBP adını verdiğimiz, çizgeleri dağıtık ve ölçeklenebilir bir şekilde öbeklere bölebilen bir metodu Hadoop yapısını baz alarak hayata geçirdik. önerdiğimiz bu metot öbek oluşturmanın yanında oluşturulan bu öbeklerin disk üzerinde yerleşimini de sağlamaktadır. Bu çalışmada bu metodun detaylı açıklamasının beraberinde metodun etkinliğini, kalitesini ve ölçeklenebilirliğini deneysel olarak sunacağız.
Özet (Çeviri)
We are witnessing an enormous growth in social networks as well as in the volume of data generated by them. As a consequence, processing this massive amount of data has become a major problem. An important portion of this data is in the form of graphs. In recent years, several graph processing and management systems emerged to handle large-scale graphs. The primary goal of these systems is to run graph algorithms in an efficient and scalable manner. Unlike relational data, graphs are semi-structured in nature. Thus, storing and accessing graph data using secondary storage requires new solutions that can provide locality of access for graph processing workloads. In this work, we propose a novel scalable disk layout technique for graphs, which aims at reducing the I/O cost of disk- based graph processing algorithms. To achieve this goal, we designed a scalable Map/Reduce-style method called ICBP, which can divide the graph into a series of disk blocks that contain sub-graphs with high locality. Furthermore, ICBP can order the resulting blocks on the disk to further reduce non-local accesses. We experimentally evaluated ICBP to showcase its scalability, layout quality, as well as the effectiveness of automatic parameter tuning for ICBP. We also deployed the graph layouts generated by ICBP to the Neo4j graph database management system. Our experimental results show that the default layout results in 1.5 to 2.5 times higher running times compared to ICBP.