Design of pd controllers for unstable infinite dimensional plants with time-delay
Kararsız sonsuz boyutlu ve zaman gecikmeli modeller için PD kontrolcü tasarımı
- Tez No: 392050
 - Danışmanlar: PROF. DR. HİTAY ÖZBAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2015
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 - Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 120
Özet
Gerçek hayatta herşey hareket halindedir, bu sebeple insanlar, eşyalar, bilgiler ve enerjiler daimi olarak başka yerlere tasşınır, nakledilir ve iletilir. Bu taşınımlar, iletimler ve nakiller sırasında bir miktar zaman kaybedilir ve bu kaybedilen zaman zaman gecikmesi olarak tanımlanır. Gerçek hayatta olduğu gibi kontrol teorisinde de zaman gecikmeleri sıkça görülmektedir. Bu sebepten dolayı, dört adet zaman gecikmeli kararsız model oluşturulmuş ve beş tane zaman gecikme değeri seçilmiştir. Bu sonsuz boyutlu modellerin kararlı hale getirilebilmesi için üç farklı tasarım yöntemi seçilmiştir: bu yöntemlerden ikisi en az kırılgan olan kontrolcüyü, diğeri ise kazanç payı optimize eden kontrolcüyü vermektedir. Tasarlanan kontrolcüler ve karşılık gelen modeller geri besleme döngüsüne yerleştirilmiş ve gürbüz performans testi ve step girdisine olan tepkileri elde edilmiş ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In real life, everything is in movement so there are always continuous transfers, transmissions and transports of people, materials, information and energy to other places. These transfers, transmissions and transports occur with a time delay. In control theory, time delays are encountered very commonly as in real life. By considering this fact, four unstable plants with time delays are considered from di fferent application perspectives and five delay values are chosen. For stabilization of these infi nite dimensional plants, PD controllers are designed by three diff erent design methods: two of them give di fferent least fragile PD controllers and the other design method gives a gain margin optimizing PD controller. Designed PD controllers and equivalent plants are put in feedback loop and robust performance test results and step responses are obtained and compared.