Vişne yetiştiriciliğinde kullanılan arıtma çamurunun verim dönemdeki (7. yıldaki) etkisi
Effects of sewage sludge application on growth of sour cherry – analysis of results in 7th year
  1. Tez No: 392059
  2. Yazar: AHMET ORHAN KOBAZA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAFET ASLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Meyve Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu araştırma, Erzurum şartlarında dikimle beraber tek uygulama halinde altı farklı dozda (0.0, 2.5, 5.0, 7.5, 10.0 ve 12.5 kg/ağaç) arıtma çamuru uygulanarak yetiştirilen yedi yaşlı vişne ağaçlarında yürütülmüştür. Arıtma çamuru uygulanmış olan bitkilerin vejetatif özellikleri, verimi, meyvelerin pomolojik özellikleri, meyvelerin kimyasal içerikleri, yaprakların mineral madde içerikleri ve incelenen parametreler arasındaki ilişkileri tespit edilmiştir. Vişne yetiştiriciliğinde uygulanan arıtma çamurunun incelenen tüm vejetatif gelişim, verim ve pomolojik özelliklere ait parametrelere etkisinin olumlu ve çok önemli olduğu tespit edilmiştir. Genel olarak verim dönemindeki vişneler için optimum arıtma çamuru dozunun bitki başına 7,5 kg olduğu tespit edilmiştir. Bu dozun altındaki ve üstündeki arıtma çamuru dozları paralel sonuçlar vermiştir. Uygulama dozlarına göre verim değerleri parabolik eğri şeklinde gerçekleşmiş ve kontrole göre en fazla %223 artış belirlenmiştir. Meyvelerin ve yaprakların kimyasal içeriğindeki değişimin önemli fakat arıtma çamuru uygulama dozlarına göre düzenli olmadığı tespit edilmiştir. Meyve ağırlığını ve boyutlarını artıran vejetatif gelişimdeki artış aynı zamanda meyvelerin çekirdek ağırlığını, Ca, Cu ve SÇKM içeriğini de artırmıştır. Meyve suyunun C vitamini, yaprağın fosfor, bakır ve mangan içeriği ile bitkilerin vejetatif gelişim parametreleri arasında negatif ve çok önemli ilişkiler de tespit edilmiştir. Araştırmada uygun doz tespit edilirken, yetiştiricilikte kullanılan girdi maliyetleri açısından arıtma çamuru dozunun önemi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on 7 year old sour cherry trees to evaluate effects of single application of sewage sludge during plantation on changes in vegetative and pomological properties, yield, chemical properties of fruits and leaves. The rates applied were 0.0, 2.5, 5.0, 7.5, 10.0 and 12.5 kg of dry matter per tree. Results presented have demonstrated that vegetative and pomological properties and yield greatly affected by sewage sludge application. The most effective application rate was 7.5 kg per tree. Application rates above and below this level had parallel effects. Increase in yield showed a parabolic curve and was highest (223%) at 7.5 kg per tree application rate. Increase in chemical properties of leaves and fruits were found significant but fluctuations were seen in application rates. Increase in fruit weight and dimension have increased in pit weight, Ca, Cu and TSS of fruits. Significant negative correlations were observed among vegetative properties and vitamin C, P, Cu and Mn content of leaves. Results obtained have shown that appropriate level was determined as 7.5 kg per tree for this study. Use of sewage sludge is shown not only to increase in vegetative and pomological properties of sour cherry but also a low input for agricultural production.