Giresun kıyılarından yakalanan istavrit (Trachurus mediterraneus Steindachner, 1868, Trachurus trachurus Linnaeus, 1758) ve hamsi (Engraulis encrasicolus Linnaeus, 1758) balıklarında bulunan nematodlar
THE NEMATODES OF HORSE MACKEREL (Trachurus mediterraneus Steindachner, 1868, Trachurus trachurus Linnaeus, 1758) AND ANCHOVY (Engraulis encrasicolus Linnaeus, 1758) FROM THE COAST OF GİRESUN
- Tez No: 392066
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CEMAL OĞUZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Parazitoloji, Parasitology
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada, Kasım 2013 ve Nisan 2014 tarihleri arasında Giresun kıyılarından yakalanan 164 adet Engraulis encrasicolus ile 118 adet Trachurus mediterraneus bulundurdukları Nematodlar açısından incelenmiştir. İncelenen balıklar arasında Trachurus trachurus'a rastlanmamıştır. Araştırma sonucunda Nematoda'dan sadece Hysterothylacium aduncum türü tespit edilmiştir. Bulunan tür enfeksiyon yüzdeleri, ortalama bolluk ve yoğunluk değerleri hesaplanmış, balık boy uzunluğuyla ilişkisi değerlendirilmiştir. Sonuç olarak 382 balığın 192 (%50.26) tanesinin bu tür ile enfekte olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the nematodes of Engraulis encrasicolus (164) and Trachurus trachurus (118) from the coasts of Giresun were investigated between October 2013 and April 2014.Trachurus trachurus were not caught, in our investigation. As a result of the study; from Nematoda Hysterothylacium aduncum was only determined. The prevalence, the mean intensity and the mean abundance of the parasite infections were calculated and correlation with fish length groups were analysed. As a result it was determined that of the 382 fishes (50.26%) were infected with H. aduncum.