Ege Denizi, Ayvalık kıyılarından yakalanan kupes (Boops boops Linnaeus, 1758) ile sardalya (Sardina pilchardus Walbaum, 1792) balıklarının nematodaları üzerine araştırmalar
Research on nematodes kupes fi̇sh (Boops boops Linnaeus, 1758) wi̇th sardines (Sardina pilchardus Walbaum, 1792) caught Ayvalık from the coast, Agean Sea
  1. Tez No: 392067
  2. Yazar: KÜBRA KURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CEMAL OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, Eylül 2014–Şubat 2015 tarihleri arasında Ege Denizi, Ayvalık kıyılarından yakalanan 300 balık Boops boops ve Sardina pilchardus incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda 300 adet balıktan 74 tanesinin 3 farklı tür Nematod tarafından enfekte edildiği tespit edilmiştir. Bu araştırmada 74 enfekte balıkta, 131 adet parazit (93 Hysterothylacium aduncum, 35 Anisakis simplex, 3 Pseudoterranova decipiens) kayıt edilmiştir. Aylara oranla en fazla enfeksiyon (%42) ile Eylül ayında, en az ise (%16) ile Ocak ve Şubat aylarında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study that has been done between September 2014 and February 2015 totally 300 fish (Boops boops, Sardina pilchardus) were caught in Ayvalık Coast (Agean Sea) and investigated. In this research, it was recorded that 74 of 300 fish were infected by three species (93 Hysterothylacium aduncum, 35 Anisakis simplex, 3 Pseudoterranova decipiens) of Nematoda and 131 parasites were collected from 74 infected fish. The infection rates were found at the highest level in September (%42) and, at the lowest (%16) in January and February.