Gümüş nanopartiküllerin hastane enfeksiyonlarına sıklıkla sebep olan bazı mikroorganizmaların yaşam süreleri üzerine etkisi
Effect of silver nanoparticles on survival of some nosocomial infectious microorganisms
- Tez No: 392087
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ERDEM SAĞSÖZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 52
Özet
Hastane enfeksiyonlarına sıklıkla sebep olan mikroorganizmaların çelik yüzeylerdeki yaşam sürelerinin belirlenmesi ve bu yüzeylere oluşturulacak nanopartikül birikintileriyle enfeksiyona sebep olan mikroorganizmaların yaşam süresindeki değişimlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. İstatistiki analiz, bu araştırmada kullanılan bakterilerin yaşam süreleri arasında gümüş nanopartiküllerin uygulanmasıyla anlamlı fark oluştuğunu göstermiştir (p≤0.05). Yaşam süresi açısından farklı muamelelerin ortalamalarının karşılaştırılmasında gümüş nanopartikül bulunan ortamda Gram pozitif bakterilerin yaşam süre ortalaması 34 günden, 2 saatten daha kısa bir süreye kısaldığı gösterilmiştir. Ortamda gümüş nanopartiküllere maruz kalan E. faecalis, S. aureus, E. coli, P. Aeruginosa bakterilerinin tamamında ortalama yaşam sürelerinin azaldığı gösterilmiştir. Bu sonuçlara göre, gümüş nanopartiküllerin Gram-pozitif bakterilerde çelik kuponlar üzerinde Gram-negatif bakterilere nazaran, daha önemli bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is aimed to determine the survival of microorganisms that are often cause nosocomial infections on the metal surfaces coated with precipitataed nanoparticles. Statistical analysis shows a significant difference between the survival time of bacteria used in this study (p≤0.05). Comparison of the effect of silver nanoparticles shows that average survival time of Gram-positive bacteria is reduced from 34 day to less than 2 hours. In all E. faecalis, S. aureus, E. coli, P. Aeruginosa bacteria in media containing silver nanoparticles, a significant reduction in the average duration of survival was shown. According to these results, the effect of silver nanoparticles found on the surface of stainless steels was found to be significantly higher in Gram-positive bacteria compared to Gram-negative bacteria.