PbO-indirgenmiş grafen oksit nanokompozitlerinin elektrokimyasal sentezi ve karakterizasyonu
Electrochemical synthesis and characterization of PbO-reduced graphene oxide nanocomposites
- Tez No: 392086
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nanomalzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Tek tabaka metal modifikasyon yöntemi olarak bilinen potansiyel altı depozisyon (UPD) tekniği ile Au elektrot kurşun (Pb) metal tek tabakası ile modifiye edildi. Pb atomlarının elektrokimyasal indirgenmede Au elektroda kazandırdığı elektrokatalitik özellikler dönüşümlü voltametri tekniği kullanılarak incelendi. Pb metal tek tabakası ile modifiye edilen Au elektrotta, GO'in indirgenme potansiyelinin modifiye edilmeyen Au elektrot ile karşılaştırıldığında 115 mV daha pozitife kaydığı belirlendi. Ayrıca elektrot materyali üzerinde PbO-ERGO nanokompozitlerinin elektrokimyasal olarak sentezi gerçekleştirildi. Elektrot materyali yüzeyinde sentezlenen bu kompozit malzemenin karakterizasyonu XRD, XPS, STM, SEM ve EDS teknikleri kullanılarak incelendi. Sentezlenen PbO-ERGO kompozitinin fotoakım ölçümlerinde akım sergilemesi elde edilen materyalin güneş pilleri gibi alternatif enerji üretme yöntemlerinde elektrot materyali olarak kullanılabileceğini ifade etmektedir. Ayrıca PbO-ERGO kompoziti etanol ve metanol alkol yakıt hücrelerinde Au elektroda katalitik özellik kazandırmıştır.
Özet (Çeviri)
Au electrode was modified using lead (Pb) metal monolayer by means of underpotential deposition (UPD) technique known as monolayer metal modification technique. Electrocatalytic properties that Pb atoms bring to Au electrode during electrochemical reduction were tested by cyclic voltammetry. It was determined that GO reduction potential at Au electrode modified by metal monolayer shifted more positively to 115 mV in Pb metal monolayer. Besides, PbO-ERGO nanocomposite was electrochemically synthesized at electrode surface. The characterization of these composite materials synthesized at the electrode surface were investigated by using XRD, XPS, STM, SEM and EDS techniques. The photocurrent response of PbO-ERGO composite showed that the this material could be used as electrode material in alternative energy production methods such as solar cells. Electrocatalytic performance results of PbO-ERGO composite on the oxidation of methanol-ethanol indicated that these composite materials are promising candidate for the alcohol fuel cell applications.