Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis ve Osmaniye illeri Helophoridae, Hydrochidae ve Hydrophilidae (coleoptera) faunası
Hydrophilidae, Helophoridae and Hydrochidae (Coleoptera) fauna of Gazi̇antep, Hatay, Kahramanmaraş, Ki̇li̇s and Osmani̇ye provinces
- Tez No: 392163
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT İNCEKARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu çalışmada; Gaziantep, Hatay, Kilis, Kahramanmaraş ve Osmaniye İllerinde 2011, 2012 ve 2013 yıllarının Nisan-Eylül ayları arasında arazi çalışmaları yapılmış, Helophoridae, Hydrochidae ve Hydrophilidae'ye ait 9412 örnek toplanmıştır. Toplam 12 cinse ait 56 takson tespit edilmiştir. Bunlardan bir cins (Sternolophus Solier 1834) ve üç tür (Helochares sharpi (Kuwert, 1890, Laccobius siniatus Motschulsky, 1849 ve Sternolophus solieri Castelnau, 1840) Türkiye faunası için yeni kayıttır. Coelostoma (Lachnocoelostoma) transcaspicum Reitter, 1906 Türkiye'den ikinci kez kaydedilmiştir. 38 tür/alttür (Anacaena limbata (Fabricius, 1792), A. lutescens (Stephens, 1829), Berosus spinosus (Steven, 1808), Chaetarthria seminulum (Herbst, 1797), Coelostoma orbiculare (Fabricius, 1775), Enochrus halophilus (Bedel, 1878), E. quadripunctatus (Herbst, 1797), Helochares lividoides Hansen and Hebauer, 1988, Helophorus abeillei Guillebeau, 1896, H. aquaticus (Linnaeus, 1758), H. arvernicus Mulsant, 1846, H. brevipalpis Bedel, 1881, H. deadulus d'Orchymont, 1932, H. discrepans Rey, 1885, H. dorsalis Marsham, 1802, H. frater Smetana, 1985, H. fulgidicollis Motschulsky, 1860, H. grandis Illiger, 1798, H. hilaris Sharp, 1916, H. lewisi Angus, 1985, H. lapponicus Thomson, 1854, H. micans Falderman, 1835, H. minutus Fabricius, 1775, H. montenegrinus Kuwert, 1885, H. nanus Sturm, 1836, H. nubilus Fabricius, 1776, H. obscurus Mulsant, 1844, H. pallidipennis Mulsant and Wachanru, 1852, H. paraminutus Angus, 1986, H. syriacus Kuwert, 1885, H. subarcuatus Rey, 1885, Hydrochara caraboides (Linnaeus, 1758), Hydrochus nodulifer Reitter, 1897, Laccobius (Microlaccobius) alternus Moltschulsky, 1855, L. o. obscuratus Rottenberg, 1874, L. sculptus D'orchrymont, 1935, L. sulcatulus Reitter, 1909 ve Paracymus aeneus (Germar, 1824), araştırma alanından; Anacena rufipes (Guillebeau, 1896), Hydrochara dichroma (Fairmaire, 1892), Hydrobius fuscipes (Linneaus, 1758), Helochares lividus (Forster, 1771) ve Enochrus fuscipennis (Thomson, 1884), Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis ve Osmaniye; L. obscratus aegeus Gentili, 1974 Gaziantep, Kilis ve Kahramanmaraş; C. (L.) transcaspicum Reitter, 1906 Hatay; A. lutescens (Stephens, 1829), Berosus signaticollis (Carpentier, 1825), L.(D.) sipylus d'Orchymont, 1936, L. (Microlaccobius) gracilis gracilis Moutschoulsky, 1855 ve L. hindukuschi Chiesa, 1896 Kahramanmaraş; L. striatulus (Fabricius, 1801) ile L. simulatrix d'Orchymonth, 1932, Gaziantep ve Kilis; L. syriacus Guillebeau, 1896, Kilis illerinden ilk kez kaydedilmiştir. Tespit edilen tüm türlerin örneklerimiz üzerinden kısa tanımları ile Türkiye'deki ve dünyadaki yayılışları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, It has been collected 9412 samples which was owned Helophoridae, Hydrochidae and Hydrophilidae collected between April and September months of 2011-2013 years in provinces Gaziantep, Hatay, Kilis, Kahramanmaraş and Osmaniye. It has been totally identified 56 taxon belonging twelve genus. A genus (Sternolophus Solier 1834) and three speices (Helochares sharpi (Kuwert, 1890), Laccobius siniatus Motschulsky, 1849 and Sternolophus solieri Castelnau, 1840) are new records for the fauna of Turkey. Coelostoma (Lachnocoelostoma) transcaspicum Reitter 1906 is the second record for the fauna of Turkey. 38 species/subspecies (Anacaena limbata (Fabricius, 1792), A. lutescens (Stephens, 1829), Berosus spinosus (Steven, 1808), Chaetarthria seminulum (Herbst, 1797), Coelostoma orbiculare (Fabricius, 1775), Enochrus halophilus (Bedel, 1878), E. quadripunctatus (Herbst, 1797), Helochares lividoides Hansen and Hebauer, 1988, Helophorus abeillei Guillebeau, 1896, H. aquaticus (Linnaeus, 1758), H. arvernicus Mulsant, 1846, H. brevipalpis Bedel, 1881, H. deadulus d'Orchymont, 1932, H. discrepans Rey, 1885, H. dorsalis Marsham, 1802, H. frater Smetana, 1985, H. fulgidicollis Motschulsky, 1860, H. grandis Illiger, 1798, H. hilaris Sharp 1916, H. lewisi Angus, 1985, H. lapponicus Thomson 1854, H. micans Falderman 1835, H. minutus Fabricius, 1775, H. montenegrinus Kuwert, 1885, H. nanus Sturm, 1836, H. nubilus Fabricius, 1776, H. obscurus Mulsant, 1844, H. pallidipennis Mulsant and Wachanru, 1852, H. paraminutus Angus, 1986, H. syriacus Kuwert, 1885, H. subarcuatus Rey, 1885, Hydrochara caraboides (Linnaeus, 1758), Hydrochus nodulifer Reitter, 1897, Laccobius (Microlaccobius) alternus Moltschulsky, 1855, L. O. obscuratus Rottenberg, 1874, L. sculptus D'orchrymont, 1935, L. sulcatulus Reitter, 1909 and Paracymus aeneus (Germar, 1824) were from research area; Anacena rufipes (Guillebeau, 1896), Hydrochara dichroma (Fairmaire, 1892), Hydrobius fuscipes (Linneaus, 1758), Helochares lividus (Forster, 1771) and Enochrus fuscipennis (Thomson, 1884) were from Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis and Osmaniye provinces; L. obscratus aegeus Gentili, 1974 were from Gaziantep, Kilis and Kahramanmaraş provinces; C. (L.) transcaspicum Reitter, 1906 was from Hatay province; A. lutescens (Stephens, 1829), Berosus signaticollis (Carpentier, 1825), L.(D.) sipylus d'Orchymont, 1936; L. (Microlaccobius) gracilis gracilis Moutschoulsky, 1855 and L. hindukuschi Chiesa, 1896 were from Kahramanmaraş province; L. striatulus (Fabricius, 1801) and L. simulatrix d'Orchymonth, 1932 were from Gaziantep and Kilis provinces; L. syriacus Guillebeau, 1896 was Kilis province were recorded for the first time. It has been given the short descriptions distribution of the World and Turkey of all identified speciemens.