Zeytin karasuyunun elektrooksidasyon yöntemi ile arıtımının incelenmesi
Examination treatment of olive mill wastewater by electro-oxidation method
  1. Tez No: 392162
  2. Yazar: SİNAN KUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP BONCUKCUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
İleri oksidasyon prosesleri pek çok endüstri atıksuyunun arıtımı için etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Bu çalışmada zeytin karasuyunun elektrooksidasyon yöntemi ile arıtımı incelenmiş ve çalışmaların sonuçları verilmiştir. Bu atıksu için KOİ (Kimyasal Oksijen İhtiyacı), TK (Toplam Karbon), TOK (Toplam Organik Karbon), Toplam Azot (TN), TF (Toplam Fenol), renk ve bulanıklılık giderimlerinden elde edilen veriler incelenmiştir. Anot materyali olarak ilk aşamada Ti/IrO2/RuO2, ikinci aşamada ise Ti/Pt elek plakalar kullanılmıştır. Her iki aşamada da katot materyali olarak titanyum elek plakalar kullanılmıştır. Kesikli reaktörde yapılan denemelerde zaman, karıştırma hızı (0-600 rpm), seyreltme oranı (1/5-5/5), pH (2-8), destek elektrolit türü (Na2SO4, NaNO3, KCl ve NaCl), destek elektrolit konsantrasyonu (0.25-1.25 M), akım yoğunluğu (2.5-15 mA/cm²) ve sıcaklık (10-50⁰C) gibi parametrelerin KOİ, TK, TOK, TN, TF, renk ve bulanıklılık giderimi üzerine etkileri incelenmiştir. Elde edilen bu arıtım verilerine göre zeytin karasuyunun elektrooksidasyon yöntemi ile arıtılabileceği ve biyolojik arıtıma girmeden önce bir ön arıtım sistemi olarak önerilebileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Advanced oxidation processes are used effectively for many industrial wastewater treatments. In this study, olive mill wastewater of treatment was investigated by electro-oxidation method and presented the results of treatment. For this wastewater, COD (Chemical Oxygen Demand), TC (Total Carbon), TOC (Total Organic Carbon), TN (Total Nitrogen), TF (Total Phenols), color and turbidity for removal the data obtained were examined. Ti/IrO2/RuO2 mixed metal oxide (MMO) doped titanium and Ti/Pt doped titanium as the anode material and the titanium as the cathode material plates were used. Batch reactor experiments time, stirring speed (0-600 rpm), dilution (1/5-5/5), pH (2-8), support electrolyte parameters (Na2SO4, NaNO3, KCl ve NaCl), support electrolyte parameters (0.25-0.5 M), the initial current density (2.5-15 mA/cm²), temperature (10-50°C) and COD, TC, TOC, TN, TF, color and turbidity on the effects of treatment were investigated. According to data obtained from this treatment with olive mill wastewater electro-oxidation method could be treatment and before entering the biological treatment to be offered as a pre-treatment system can be said.