Bazı sentetik oksinlerin buğdayda (Triticum aestivum L.) meydana getirmiş olduğu retrotranspozon polimorfizminin belirlenmesi
Determination of some synthetic auxins effect on retrotransposon polymorphism in wheat (Triticum aestivum L.)
- Tez No: 392165
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLERAY AĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada, sentetik oksinlerden 2,4-D ve dikambanın 4 farklı konsantrasyonunun (250, 500, 750 ve 1000 ppm) stresi ile aktive olan bazı retrotranspozonların (WLTR2105, N-57 (Nikita57), Sukkula, Nikita E2647, Stowaway, BARE 1(0)) polimorfizmi ve oluşan DNA hasarları araştırılmıştır. Retrotranspozonların polimorfizminin ve DNA hasarının belirlenmesi için IRAP ve REMAP teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, sentetik oksin uygulamasında retrotranspozon polimorfizminin yüksek olduğu ve DNA hasarının meydana geldiği gözlenmiştir. Ayrıca polimorfizmin göstergesi olan GTS oranının artan sentetik oksin konsantrasyonuna bağlı olarak azaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, retrotransposon polymorphisms (WLTR2105, N-57 (Nikita 57), Sukkula, Nikita E2647, Stowaway, BARE 1(0)) and DNA damages have been studied to understand effects of stress that are activated by four different concentrations of 2,4-D and dicamba (250, 500, 750 and 1000 ppm) applications. IRAP and REMAP assays have been used for determination of retrotransposon based polymorphisms and DNA damages. The results show that, retrotransposon polymorphisms was high level and also DNA damage observed in synthetic auxins treatments. Additionally, GTS value that is an indicator of polymorphism has been determined that it has been decreased by increasing synthetic auxins concentrations.