Tuzluluk stresinin buğdayda (Triticum aestivum L.) meydana getirmiş olduğu retrotranspozon polimorfizmi üzerine β-östradiol'ün etkisinin belirlenmesi
Determination of β-estradiol effect on retrotransposon polymorphi̇sm by salt stress in wheat (Triticum aestivum L.)
  1. Tez No: 392166
  2. Yazar: SEMRA YAĞCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLERAY AĞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada, 4 farklı tuz konsantrasyonunun (0,200, 300 ve 400 mM NaCl) retrotranspozonlara dayalı polimorfizm üzerine (E2647, WLTR2105, Stowaway, Sukkula, Nikita, BARE1(0) ve BARE1LTR2R) ve DNA hasarı üzerine etkisi belirlenmiştir. Ayrıca tuzluluk ile beraber uygulanan β-östradiol'ün bu polimorfizm üzerine antagonistik etkisi araştırılmıştır. Retrotranspozonların polimorfizmi ve DNA hasarı için Inter-Retrotransposon Amplified Polymorphism (IRAP) ve Retrotransposon-Microsatellite Amplified Polymorphism (REMAP) teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda tuz stresinde retrotranspozon kaynaklı polimorfizmin yüksek olduğu ve DNA hasarının meydana geldiği gözlenmiştir. Ayrıca polimorfizm göstergesi olan genomik kararlılık sabitliliği'nin (GTS) artan tuz konsantrasyonuna bağlı olarak azaldığı tespit edilmiştir. Fakat tuzluluk ile beraber uygulanan β-östradiol'ün tuzluluk stresinin meydana getirdiği bu etkileri azalttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of 4 different salt concentrations (0, 200, 300, 400 mM NaCl) polymorphism on retrotransposons (E2647, WLTR2105, Stowaway, Sukkula, Nikita, BARE1 (0) and BARE1LTR2) and also DNA damage effects has been determined. Besides of β-estradiol with saltiness applied antagonistic effection on these polymorphisms were investigated. For polymorphisms of retrotransposons and DNA damage have been used Inter-Retrotransposon Amplified Polymorphism (IRAP) and Retrotransposon-Microsatellite Amplified Polymorphism (REMAP) tecniques. As a result of this research it has been observed that high polymorphism origined retrotransposon and DNA damage caused by salinity stress. Besides Genomic Template Stability (GTS), which of polymorphism indicative, has been found to decrease depending on increasing salt concentration. However, it has been observed to reduce of β-estradiol with saltiness applied this effects caused by salinity stress.