Görsel tabanlı bilgi akış koordinasyonu: Anadolu Üniversitesi havaalanı sistemi
Visual based information flow coordination: Anadolu University airport system
- Tez No: 392190
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN CAVCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Havacılık Mühendisliği, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hava Trafik Kontrol Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Havacılık faaliyetleri birden çok birimin koordineli bir şekilde çalışmasıyla yürütülebilmektedir. Her birimin temel amacı uçuş operasyonlarının emniyetli bir şekilde yapılabilmesini sağlamaktır. Anadolu Üniversitesi bünyesindeki Anadolu Üniversitesi Havaalanı'nda eğitim uçuşlarının yanında iç hat ve dış hat uçuşları da gerçekleştirilmektedir. Anadolu Üniversitesi Havaalanında uçuş faaliyetlerinin yürütülebilmesi için hava trafik kontrol, havacılık bilgi yönetimi birimi, pilotaj ve uçak bakım birimi birlikte çalışmaktadır. Havayolu ulaştırma sisteminin uçuş emniyetini sağlayan en önemli bileşenlerinden birisi hava trafik hizmetleridir. Hava trafik hizmetleri uçuş emniyetini sağlamak amacı ile verilen hava trafik kontrol, uçuş bilgi ve uyarı hizmetlerinden oluşmaktadır. Hava trafik kontrol hizmetleri ise uçağın uçuş aşamasına bağlı olarak meydan, yaklaşma ve saha kontrol hizmetlerinden oluşmaktadır. Bilgisayar ve yazılım teknolojisinin gelişmesi, hava yolu ulaştırmasına olan talebin artışı, birimler arasındaki koordinasyonun sağlanabilmesi için otomasyonu zorunlu kılmıştır. Bu çalışmanın amacı hava trafik kontrol hizmetlerinde kullanılmak üzere elektronik uçuş strip demo uygulamasının tasarlanması ve uçuş bilgi hizmetleri kapsamında tutulması gereken istatistik bilgilerin kayıt altına alınmasıdır. Geliştirilen yazılım Anadolu Üniversitesi Havaalanı Hava Trafik Kontrol Ünitesinde gerçek trafik ortamında kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Multiple units work in a coordinated manner in order to perform aviation activities. Each unit aims to ensure that aviation activities performed in a safely manner. Anadolu University has an airport that provide aviation services for domestic, international and training flights. These services are air traffic control services, aviation information services, aircraft maintenance services and flight training services. All these services require collaborative workspace to ensure the flight safety. Air traffic services are important actors in air transportation safety. Air traffic services consists of; air traffic control services, flight information services and alerting services. Air traffic control services are also consists of terminal control, approach control and area control services. Technological developments and continuously increasing air transportation demand cause to shift methods that used in air traffic control from traditional methods to automated methods. Objectives of this project are providing critical statistical data to flight information services and developing electronic strip environment to air traffic control unites in order to be used in air traffic control services. The software will be tested in Anadolu University Airport, Air Traffic Control Unit. In case of minor imperfections the software will be updated and final release will be used in real traffic environment.