Tek, çift ve polimerik yapılı Mn(II)-benzoik asit komplekslerinin sentezi ve katalitik etkilerinin araştırılması
Synthesis of mononuclear, binuclear and polymeric Mn(II)-benzoic acid complexes and study of their catalytic activity
- Tez No: 392191
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KANİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında üç farklı Mn(II)-benzoik asit kompleksi, kompleks 1, 2 ve 3, sentezlenerek komplekslerin yapıları X-ışınları tek kristal yönteminin yanı sıra spektroskopik çalışmalar, UV-Vis ve FT-IR, ile aydınlatılmıştır. Sentezlenen komplekslerin alkol ve alken oksidasyonu üzerine katalitik aktiviteleri incelenmiştir. Oksidasyon çalışmalarında substrat olarak sinnamil alkol, siklohekzanol, 1-heptanol, 1-oktanol ve benzil alkol, alken olarak siklohekzen, etilbenzen ve stiren bileşikleri kullanılmıştır. [Mn(C6H5COO)(H2O)(phen)2](ClO4)(CH3OH) (1) kompleksi için benzil alkol oksidasyonu, farklı parametrelerde (oksidant, sıcaklık, çözücü, subst./kat., oksidant miktarı etkisi) çalışılarak, katalitik aktivite için optimum koşullar tayin edilmiştir. [Mn2(µ-C6H5COO)2(2,2'-bipy)4]•2(ClO4) (2) ve [Mn(µ-C6H5COO)2(4,4'-bipy)]n (3) komplekslerinin katalitik aktivitelerinde ise sıcaklık, oksidant ve çözücü parametreleri değiştirilerek optimum koşullar belirlenmiştir. Deney koşulları sabit tutularak elde edilen sonuçlardan, 1 ve 2 katalizörlerinin alkol ve alken oksidasyonunda etkinlikleri birbirine yakın iken, polimerik yapıda bulunan 3 katalizörünün etkinliğinin daha düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, three different Mn(II)-benzoic acid complexes, mononuclear complex [Mn(C6H5COO)(H2O)(phen)2](ClO4)(CH3OH) (1), dimeric complex [Mn2(µ-C6H5COO)2(2,2'-bipy)4]•2(ClO4) (2) and polymeric complex [Mn(µ-C6H5COO)2(4,4'-bipy)]n (3), were synthesized and characterized by single crystal X-ray diffraction and spectroscopic techniques (UV-Vis and FT-IR). Catalytic activities of the complexes were studied on alcohol and alkene oxidations. Alcohols used for oxidations studies were cinnamyl alcohol, cyclohexanol, 1-heptanol, 1-octanol and benzyl alcohol. Cyclohexene, ethylbenzene and styrene were also studied on oxidation reactions as alkenes. Optimal conditions were determined by changing different parameters like oxidant, solvent, temperature, subst./cat. and amount of oxidant for complex 1. Optimal conditions were determined for complex 2 and complex 3 by changing different temperature, oxidant and solvent parameters. The results obtained under similar experimental conditions show that catalytic oxidation activities of alcohol and alkene of complex 1 and complex 2 are approximately similar, while activity of polymeric complex 3 is lower than the others.