Baskılı devre kartı atıklarının pirolizi sonucu oluşan ürünlerin karakterizasyonu
Characterization of products from pyrolysis of waste printed circuit boards
  1. Tez No: 392189
  2. Yazar: ALPER MERGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜFİDE BANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Son yıllarda dikkatleri üzerine çeken en önemli atık türlerinden birisi olan elektronik atıklar ve bu atıkların içinde yer alan baskılı devre kartları (BDK) bu tezin çalışma konusunu oluşturmaktadır. Atık BDK'lar, cam elyaf, alev geciktirici sentetik katkı maddeleri, kurşun ve civa gibi ağır metaller ve Br- içeriği nedeniyle uygun olmayan bertaraf yöntemleri söz konusu olduğunda, ciddi çevre sorunlarına yol açabilirler. Bu tezde, atık BDK'ların geri dönüşüm yöntemlerinden birisi olan piroliz ile değerli malzeme eldesi ve alev geciktiricilerin yapısında bulunan bir element olan Br-'nin katı üründe tutulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda atık BDK'lar, bor türevleri tesisinde oluşan atık kil, hafriyat atığı (C&DW) ve zeolit ile birlikte piroliz edilmişlerdir. Piroliz deneyleri 500°C sıcaklık ve 30°C/dak. ısıtma hızında sabit yataklı reaktörde gerçekleştirilmiştir. Piroliz sonuçlarına göre, en yüksek sıvı ürün verimi PCB'de (%19,17), katı üründe en yüksek Br- tutma oranı PD5 (%65,88) ve PZ5'te (%56,10) sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is one of the popular waste type in recent years, waste printed circuit boards (PCB) which are contained in electronic wastes. Improper disposal of waste PCBs may cause serious environmental pollution due to their glass fiber, flame retardant synthetic additives, heavy metals such as lead and mercury and bromine (Br-) content. In this thesis, it was aimed to produce valuable products from waste PCB by pyrolysis which is one of the recycling method for PCB, while capturing the bromine in the solid products. For this aim, waste PCBs were pyrolyzed with waste clay (from boron derivatives products), construction and demolition waste (C&DW) and zeolite. Pyrolysis experiments were carried out at 500°C and 30°C/min heating rate in a fixed bed reactor. According to pyrolysis results, the highest yield of liquid product is obtained on the PCB (%19,17) and the maximum capturing ratios of Br- in solid products were provided as to be PD5 (%65,88) and PZ5 (%56,10).