Suya doygun kil zeminlere inşa edilen istinat duvarlarının dinamik yükler altında davranışı
Behaviour of retaining walls which are constructed in saturated clay soil under dynamic loads
  1. Tez No: 392192
  2. Yazar: ONUR YAVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUNCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada farklı kohezyon değerlerine sahip suya doygun kil zeminlere inşa edilmesi düşünülen farklı boyutlardaki istinat duvarlarının statik ve dinamik yükler altındaki davranışları belirlenmiştir. Statik ve dinamik yük analizleri Plaxis 2D paket programı kullanılarak yapılmıştır. İstinat duvarları; ağırlıklı ve konsol olmak üzere 2 farklı türde ve yükseklikleri 5 m, 10 m ve 15 m olmak üzere 3 farklı yükseklikte tasarlanmıştır. Duvarlara etki edecek olan aktif basınç değeri Rankine Aktif Basınç Teorisi ile bulunmuştur. İstinat duvarlarının devrilmeye karşı, kaymaya karşı ve taşımaya karşı güvenlik sayıları sırasıyla 2.0, 1.5 ve 3.0 olarak alınmıştır. Statik yükler altında dengede olan istinat duvarlarının dinamik yükler altında nasıl davrandığını anlamak için 3 farklı büyüklüğe sahip olan Van, Türkiye, Petrolia-California, ABD ve Volcano-Hawai, ABD depremleri kullanılmıştır. Deprem kayıtları“United States Geological Survey”(USGS) sitesinden alınmıştır. Bu kayıtlar Plaxis 2D paket programında kullanılması için“strong motion CD”(.smc) uzantısına sahiptirler. Analiz sonucunda, 7.0 büyüklüğüne kadar deprem olma riski olan bölgelerde, 5.0 m ve 10 m yüksekliğinde ağırlıklı ve konsol istinat duvarların güvenli bir şekilde yapılması uygun olup 15.0 m yüksekliğinde her iki istinat duvarının yapılmasının uygun olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, behavior of retaining walls constructed in clay soil has been determined under static and dynamic loads. Analyses of static and dynamic behavior of gravity and centilever walls have been done by Plaxis 2D software packet program. The heights of the walls are selected such as 5 m, 10 m and 15 m. Active earth pressure are calculated by Rankine Active Earth Pressure Theory. Factor of safeties such as overturning, sliding and bearing capacity are selected 2.0, 1.5 and 3.0, respectively. Three different earthquake loads such as Van, Turkey, Petrolia-California, ABD and Volcano-Hawaii, ABD are chosen to determine the dynamic behavior of walls. Records of earthquake loads were taken“United States Geological Survey”(USGS) official web site. Format of earthquake records is“strong motion CD”(.smc) due to Plaxis 2D software packet program. As a result of analyses, 5.0 m and 10 m heights of retaining walls can be safely constructed in the earthquake zones having the magnitude up to 7.0. 15 m height of retaning walls can not be safely constructed due to the insufficient wall diamentions.