Araç Rotalama Problemleri için Matematiksel Modeller ve Çözüm Yöntemleri
Mathematical Models and Solution Methods for Vehicle Routing Problems
  1. Tez No: 392198
  2. Yazar: MELİS ALPASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFAİL KASIMBEYLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, klasik araç rotalama problemi, açık uçlu araç rotalama problemi ve bölünmüş talepli araç rotalama problemleri incelenmiş ve bu problemlere yönelik yeni karma tamsayılı tek amaçlı ve çok amaçlı modeller geliştirilmiştir. Araç filo türü olarak heterojen filo ele alınmıştır. Öncelikle tek amaçlı modellerde toplam rota maliyeti (kilometre başına oluşan maliyetler) ve araçların depodan çıkma maliyetlerinin en küçüklenmesi hedeflenirken, çok amaçlı modellerde ise bu amaçlara ek olarak, heterojen filolu araç rotalama problemlerinde farklı türlerde araçlar bulunduğundan, literatürde daha önceden ele alınmayan, kullanılan araç türü en küçüklenmesi amaçlanmıştır. Çok amaçlı matematiksel modelin çözümünde ağırlıklandırılmış toplam yöntemi kullanılmıştır. Geliştirilen modeller, öncelikle küçük boyutlu problemler için GAMS paket programı ile çözdürülmüş, büyük boyutlu problemler için ise yasaklı arama algoritması çalışılmıştır. Algoritma, literatürdeki test problemleri üzerinde denenmiş ve elde edilen hesaplamalı sonuçlar kıyaslamalı bir şekilde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, classical vehicle routing problem, open vehicle routing problem and split delivery vehicle routing problem are examined and for the regarding problems, new mixed integer single objective and multi-objective mathematical models are developed. In the context of this thesis, heterogeneous fleet vehicles are considered. While in single objective models total routing cost (cost per kilometer) and fixed costs for leaving depot minimization is aimed, in the multi objective mathematical models, because of the availability of different types of vehicles in the heterogenous fleet vehicle routing problems, vehicle type minimization is also aimed which is not considered in literature previously. Weighted sum scalarization method is applied for the multi–objective mathematical models. New models, for the small size of problems are solved in GAMS package software, for the large sized problems, tabu search algorithm is applied. This algorithm is applied to the test problems in the literature and computational results are presented with comparison.