Biyokütle esaslı karbon köpük üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of biomass based carbon foam
- Tez No: 392209
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE EREN PÜTÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmada, ileri karbon malzemeler arasında önemli bir yere sahip olan ve genellikle fosil ziftlerden elde edilen karbon köpüğün biyokütle esaslı üretimi araştırılmıştır. Bu amaçla, biyokütle katranından elde edilen biyo-zift, karbon köpük üretiminde yeni bir karbon kaynağı olarak kullanılmıştır. Üç aşamadan oluşan çalışmaların ilk aşamasında yedi farklı biyokütlenin (çam ağacı, meşe ağacı, fındık kabuğu, badem kabuğu, kozalak, çam talaşı ve Euphorbia rigida) pirolizi ile katran üretimi, ikinci aşamasında katrandan vakum distilasyonuyla biyo-zift üretimi, üçüncü aşamasında ise elde edilen biyo-ziftten karbon köpük üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretilen karbon köpüklerin ısı yalıtım malzemesi ve gaz depolanması (CO2) uygulamalarında kullanımları araştırılmıştır. Biyo-zift kullanımı sonucunda mikro ve mezo gözenek dağılımına ve fosil ziftlerden üretilen karbon köpüklerden daha yüksek yüzey alanına sahip karbon köpük üretimi gerçekleştirilmiştir. Zift esaslı üretilen malzemelerin ekonomik, teknolojik ve ekolojik dengesi göz önüne alındığında biyokütle katranından elde edilen biyo-ziftin, fosil ziftlere göre ileri karbon malzemelerin üretiminde verimli, düşük maliyetli, çevreye dost ve alternatif bir başlangıç malzemesi olarak etkin bir şekilde kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, biomass based production of carbon foam which has an important place among advanced carbon materials and is usually derived from fossil pitch was investigated. For this purpose, bio-pitch obtained from biomass tar, was used as a new carbon source for producing carbon foam. In the first part of the study, consisting from three parts, tar production from seven different biomass (pine, oak, hazelnut shell, almond shell, pine cone, saw dust, and Euphorbia rigida) by pyrolysis, in the second part bio-pitch production from tar by vacuum distillation, and in the third part production of carbon foam from the obtained bio-pitch was carried out. Usage of produced carbon foams as heat insulation material and in gas storage applications (CO2) were investigated. Carbon foam having micro and meso pore distribution and surface area higher than fossil pitch derived carbon foams were produced with the use of bio-pitch. Considering the economical, technological, and ecological balance of pitch based produced materials, it can be concluded that, bio-pitch obtained from biomass tar could be used as effective, low-cost, environmentally friendly, and alternative starting material in producing advanced carbon materials instead of fossil pitches.