Biyokütle esaslı karbon malzemelerin yalıtım performansının değerlendirilmesi
Evaluation of the insulation performance of biomass-based carbon materials
  1. Tez No: 909100
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÇAĞDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN VAROL, DR. ÖĞR. ÜYESİ EVREN ARIÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, farklı yöntemlerle üretilen biyokarbonların belirli oranlarda harç çamuruna eklenerek, kürlenme sonucunda betonun yalıtım özelliklerindeki değişimler gözlemlenmiştir. Piroliz yöntemi ile üretilen biyokömür daha sonra fiziksel ve kimyasal olarak iki farklı şekilde aktive edilmiştir. Biyokömür üretimi için piroliz deneyleri 550℃'de statik ortamda 10℃/dakika ısıtma hızıyla gerçekleştirilmiştir. Fiziksel ve kimyasal aktivasyon ise N2 ortamında 10℃/dakika ısıtma hızıyla 700℃'de gerçekleştirilmiş olup, 1 saat bu sıcaklıkta bekletilerek süreç tamamlanmıştır. Elde edilen üç farklı biyokarbonun ısıl dayanımını belirlemek için termogravimetrik analizleri yapılmıştır. Ardından, XRD, BET yüzey alanı, SEM, Raman Spektroskopisi analizleri ile biyokarbon örnekleri karakterize edilmiştir. Harç içerisinde biyokarbon malzemelerin yalıtım performansının belirlenmesi amacıyla belirli oranlarda (%0,5; 1 ve 2) biyokarbon çimento harcına eklenerek 28 günlük kürlenme süresi sonrası basınç ve eğilme dayanım testleri uygulanmıştır. Ses ve ısı yalıtım özellikleri belirlenmesi için ses dağılım hızı ve ısıl iletkenlik katsayısı testleri yapılarak karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak beton içerisinde biyokarbon malzemelerin %1 oranında eklenmesi ile betonun yalıtım performansının iyileştirilebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, biocarbons produced by different methods were added to the mortar mud at certain ratios and the changes in the insulation properties of concrete were observed as a result of curing. The biochar produced by the pyrolysis method was then activated in two different ways, physically and chemically. Pyrolysis experiments for biochar production were carried out at 550℃ in a static environment with a heating rate of 10℃/min. Physical and chemical activation was carried out at 700℃ in a N2 environment with a heating rate of 10℃/min and the process was completed by waiting at this temperature for 1 hour. Thermogravimetric analyses were carried out to determine the thermal stability of the three different biocarbons obtained. Then, biocarbon samples were characterized by XRD, BET surface area, SEM, Raman Spectroscopy analyses. In order to determine the insulation performance of biocarbon materials in the mortar, biocarbon was added to the cement mortar at certain ratios (0.5%; 1 and 2) and after a 28-day curing period, compression and flexural tests were applied. In order to determine the sound and thermal insulation properties, sound dispertion speed and thermal conductivity coefficient tests were performed and compared. As a result, it was determined that the insulation performance of the concrete could be improved by adding 1% of biocarbon material into the concrete.