Broadband plasmonıc surfaces and applıcatıons
Geniş bantlı plazmonik yapılar ve uygulamaları
  1. Tez No: 392224
  2. Yazar: RÜŞTÜ UMUT TOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KÜRŞAT ŞENDUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Genişbantlı plazmonik yapılar, bir çok pratik uygulama için, henüz gelişmekte olan bir ihtiyaçtır. Ne var ki, geniş bir freakans aralığında çalışabilen plazmonik yapılar literatürde oldukça azdır. Son yıllarda, geniş bantlı plazmonik yapılara artarak devem eden talebi karşılamaya yönelik, yenilikçi dizaynlar ve fiziksel mekanizmalar keşfedebilmek için yoğun çabalar harcanmaktadır. Bu tez, gelişmekte olan çeşitli uygulamalarda kullanılmak üzere, geniş bantlı plazmonik yapıları konu alarak literatüre katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Literatürdeki boş boşluğu doldurmak üzere, çeşitli özgün geniş bantlı nano-anten dizaynları sunulmuş, sunulan dizaynların fiziksel mekanizmaları açıklanmış ve çeşitli pratik uygulamalardaki kullanımları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Broadband plasmonic structures are emergent need for many practical applications. However, plasmonic structures operating in a wide range of frequencies are just a few in the literature. In the last years, there is a tremendous effort to invent novel designs and physical mechanisms to supply the increasing demand for broadband plasmonic structures. This thesis intends to contribute to the literature via addressing the need for broadband plasmonic structures for various emerging applications. To fill this gap in the literature, several novel broadband nano-antenna designs are introduced, their physical mechanisms are interpreted and several practical applications are demonstrated.